| dominik02021 a întrebat:

Salut! pe 23 aprilie am fost la premiera filmului BuzzHouse. În ziua aia, am mancat un burger cu o portie de cartofi prajiti si un Cola, de la McDonald's. Cam pe 26-27 am realizat ca nu am mai avut scan din ziua aia + ca eram usor balonat in zona abdomenului. Pe 29-30 am inceput sa iau supozitoare si pastile Dulcolax (am luat vreo 3 supozitoare si 3 pastile pana acum). In continuare nu pot avea scaun și parcă nici "vanturile" nu mai ies usor. Daca iau supozitoare si pastile, ma duc la toaleta si elimin foarte puțin. Nu mai am nici pofta de mancare (in ultimele 2 zile am mancat foarte puțin).
Am baut ceai de mușețel și am mancat prune uscate. In general nu mananc ciorbe.
Mi ar putea oferi cineva vreun sfat?
Cineva care a mai trecut prin d-astea?
As putea avea ceva mai grav decat o constipație?
Mtumesc!????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Avand constipatie cronica ca tine, supozitoarele nu vor ajuta niciodata, de aceea este indicat sa nu mai iei ceva ce nu-ti foloseste.

Ia 1 kg de mere si fierbe-le cu 2 litri de apa, dar merele sa fie cu tot cu coaja (fara zahar sau alti indulcitori), doar apa si mere.
Cand se raceste ce manaca 1 mar CU TOT CU COAJA si se bea 200ml de zeama de la marul fiert.
Acesta este un laxativ natural, care in cateva ore iti produce scaun.

Pe viitor va trebuii sa inveti sa mananci sanatos, fiindca constipatiile cronice duc la formarea de hemoroizi interni si externi, polipi pe intestine si chiar cancer de colon.

| dominik02021 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc foarte mult, voi încerca!

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca de o saptamana (mai mult de 5 zile) nu ai avut deloc scaun, atunci FUGA LA URGENTE, la interne!

| dominik02021 explică (pentru Bula):

Salut, Bulă! Am avut scaun de atunci, dar doar de cateva ori (cu ajutorul pastilelor dulcolax). Ma balonez foarte putin (cand apas pe abdomen, dau vanturi)

| Bula a răspuns (pentru dominik02021):

Ai grija mare la ce mananci!
Nu manca multe alimente care fac constipatie si solicita puternic ficatul /bila! Orezul, casurile, afinele fac constipatie, deci consuma doar putin (pentru gust).
Mananca multa mancare din legume fibroase (supe, ciorbe, garnituri) si bea lichide multe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Așa de prost a fost filmul ăla?

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

De la film i se trage. Ar trebui sa vada un horror, că poate scapă de constipatie.

| relian a răspuns:

Prunele uscate nu-s bune, bea suc de prune sau suc de mere, daca vrei sa te duci la baie.

Faptul ca ai mincat unde spui e coincindenta, oriunde ai fi mincat tot cam aici ai fi ajuns.
Nu mai da vina pe ce maninci, este vorba despre organe, care la un moment dat mai functioneaza si defectuos, ori se defecteaza si se intampla ce vezi.

Vrei sa te duci la baie? Cauta un suc sau vorba vine suc, Magneziu citrat, este ca un suc, de bei o gura sau juma de sticluta, te duci la baie ca vintu laughing dar poti folosi asa o vreme, pana sa vezi ce probleme ai.

Daca tot continui asa, ar fi bun sa mergi sa faci ceva verificari, evantual o colonoscopie, apoi mai vezi, oricum ai nevoie de un specialist de asta gastrointestinal, sau cum mai i se spune.

Is o multime de cauze care pot duce la ce ai tu, asa ca trebuie doctorul sa te vada.
Nu ai spus citi ani ai, asta este factorul cel mai important. Daca esti tinar, nu-i in regula, dar daca esti in varsta e de asteptat, si tot asa, dar doctorul stie ce sa verifice.

Colonoscopie e buna, vede chestii gen cancere, polipi si mai stiu eu ce se mai vede care ar putea duce la constipatie.

Asa sa iti enumar aici toate cate sunt, degeaba le zic ca nu te face bine. Daca ar putea sa fie ceva mai grav? De regula nu-i ceva grav, dar nu strica ceva verificari.

Chestia este ca sistemul asta digestiv are propriul lui sistem nervos, adica el se controleaza singur, nu-i controlat de creier, creierul doar il ajuta cu ceva chestii minore sa le zic asa, in rest el singur functioneaza cam indenpendent de restul.

Sfat, este sa mergi la medic, desi multi merg cam dupa aceiasi placa, toti repeta in cor aceleasi chestii invatate de cand bunica fata mare si tot asa au ramas.

Or sa iti zica sa maninci fructe, legume, adica fibre, bla bla, tu o sa maninci si tot asa o sa patesti, ei or sa continuie ca tot nu maninci cit trebuie desi tu bagi in tine cit o vaca iarba si ce mai maninci, dar ei asa is, doctori cu ochelari de cal laughing

Unia or sa zica ia fibre suplimente. Poti incerca si asa, is ceva produse care nu-ti fac nimic raul din plante, la unia functioneaza, depinde de problema fiecaruia.

Dulcolax, sau miralax, poti lua tot timpul, nu te afecteaza cu nimic.Dar trebuie sa maresti doza daca vezi ca nu se intampla nimic, ori asa cum trebuie.
Exemplu daca iei odata pe zi si nu prea esti ok, baga de 2 ori pe zi, seara si dimineata si sigur va fi bine,

Deci poti incerca ceva suplimnte de astea gen Metamucil, nu e prin RO, dar e sub alte forme alte nume si la trebuie sa incerci odata pe zi, iei asa cateva zile, trebuie sa treaca ceva zile pana sa faca efect, sa zic iei odata pe zi o saptamana si daca tot nu-i bun, iei dupa 2 ori pe zi si vezi care te ajuta.

Normal, nimeni nu vrea sa stea sa ia rahaturi, chiar des prafuri din plante dar asta e.

In cazul in care te constipi puternic, cauta ce am zis Magneziu citrat, asta este cel mai puternic laxativ ce exista si nu exista sa nu te duci la baie.

Treb sa mai recapitulezi ce ai facut tu in perioada asta, daca ai luat ceva medicatie, pentru ca sunt medicamente care te constipa.

Zic si eu posibile cauze.Cum am spus cauze is f multe, dar depinde de fiecare organism si de varsta.
Multi oameni ce am citit, auzit, se constipa cand inainteaza in visrta, unia de pe la 30 de ani, alti de pe la 40, 50 si mai tirziu. De ce? Pt ca sistemul digestiv slabeste.Cum am zis el se controleaza singur, slabesc muschii sau de fapt nu muschii ci anumite substante ce trebuia sa se produca nu se mai produc in cantitate cit trebuie.

Constipatia are cauza cea mai comunca o miscare slaba a sistemului astuia digestiv, cam asta se intampla la f multi oameni.
Mincarea si apa este miscata si dusa in sistemul asta digestiv prin miscarile sistemului, a musculaturii lui, care face miscarii de astea ondulatorii.

La un mom dat se misca mai incet, mincarea sau resturile stau mai mult in colon si uite asa se extrage f multa apa si apare constipatia.

Mai sunt si alte cauze, cum ar fi hemoroizi, daca ai hemoroizi interni, sau daca tesuturi din colon, or rect is lasate, astea sa incetineasca miscarea resturilor prin colon si rect si la fel ajungi sa te constipi.

Cum am mai spus, pot apare polipi, sau alte formatiuni pe la colon care la fel restrictioneaza inaintearea resturilor.

Te constipi, pentru ca scaunu cum zic oamenii e f uscat, nu mai are suficienta apa acolo si devine tare.

De ce? Pt ca se intirzie cum am zis ca mincarea sau resturile sa ajunga din pctul A in pctul B, asa ca colonu la rindul lui cit acele resturi stau in el suge apa din ele.

Acele supiminte din plante ce am zis, asta fac, retine apa, nu lasa colonu sa traga apa din ele si alea se amesteca cu resturile si le mentin umede.
Miralax, sau ce am zis eu alantu Magneziu citrat, ala are 2 efecte, stimuleaza muschii sa se miste mai rapid si retine si apa, ori magneziu o absoarbe inapoi din organism, de aia astea functioneaza de fiecare data, nu exista sa nu mearga.

Dar e bun sa consulti un doctor, vezi ce spune ala, apoi revii pe aici si zici cea spus, sau cum te mai simti daca iti da ceva tratament.

Daca nu stii cauza, nu poti sa stii exact daca va trece sau nu cu un tratament, ori va trebuie sa folosesti stimulemnte sau suplimente mereu.
Depinde ce problema ai acolo.

| anonimg a răspuns:

Posibil doar să îți pară că este constipație. Poate să fie tocmai invers.
Nu te constipi de la un burger (e bine că ai adus și sucul în discuție, dar el nu constipă). Contează și ce ai consumat la alte mese înainte de burger.

Oricum ar fi, nu-i mai da nimic stomacului dacă nu cere. Consumă mere. Ele reglează tranzitul intestinal (dacă este constipație, merele ajută să poți ieși afară; dacă este diaree ele te vor strânge la stomac).
Lasă organismul să-și facă el singur treaba. Nu-l forța cu mâncare dacă nu simți nevoia.

| dominik02021 explică (pentru anonimg):

Salut! Cu o 2/3 zile inainte am mancat si banane și meniu de la Profi. Dar am mers la toaletă si nu am avut probleme.

| Robert2526 a răspuns:

Daca tu de pe 23 aprilie, acum 11 zile nu ai mai reusit.e cazul sa mergi la medic, nu sa o arzi cu mere si ce mai zic oamenii astia pe aici. Ai alte simptome( dureri, balonare, febra, voma/greata)?

| dominik02021 explică (pentru Robert2526):

Am reusit sa merg la toaleta de atunci, dar, fac foarte puțin și moale, cateodata foarte moale (lichid). Alte simptome nu mai am, decat lipsa poftei de mancare si cateodata balonat, dar este de la gaze.

| anonimg a răspuns (pentru dominik02021):

Dacă o să te simți rău, fără putere, tot așa: lași organismul să-și facă treaba, și nu mai mănânci nimic. Chiar dacă este Paștele. Dacă te simți rău, chemi salvarea. Să nu iei Imodium sau alte pastile care să te strângă la stomac dacă te simți rău. Corpul știe mai bine cum să rezolve problema.

| KovacsB a răspuns:

Violetta2022 este specialista in orice domeniu.

| dominik02021 explică (pentru KovacsB):

Nu ii pot trimite mamei tale? O mostră de salam de vară cu capul afară, cred ca i-ar prinde foarte bine.

| KovacsB a răspuns (pentru dominik02021):

Se pare ca esti constipat si la cap daca n-ai inteles ideea.