| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Cum pot sa îmi schimb atitudinea? sunt cam moale,timid,am o atitudine nasoala și nu știu cum să fac asta,că de asta nu sunt atractiv,nu am tupeu sa mă bag cu fete înseamă că îmi vin gânduri:Îmi pierd timpul degeaba,sigur nu arat bine, sigur are iubit! Și mereu simt că nu sunt atractiv și bun pentru nicio fată! Am 22 ani și par de 16-17(adică par a copil și e cam nasol),toți zic că arat din alta țară:Alții zic că par a Arab,alții zic că a brazilian alții mă confunda cu sirilanchezii și încerc să mă mișc într-un fel pe strada să para că sunt român(chiar sunt?! Mereu am senzația că nimeni nu mă vrea în preajmă,și la cum sunt creol nici nu prea am încredere în mine că toți mă judecă,m-am mutat in Brașov și am trecut printr-un parculet și nu știu dacă mi se pare sau nu dar cred că mi-au zis:Ce negru e ăsta și mi s-a stricat toată starea! Nici nu mai știu ce să fac,să mă duc la un psihiatru,nu știu,mă gândesc că poate am probleme subconștiente,nu că aș fi nebun,Gen mă gândesc că am depresie,anxietate nici dracu nu știu ce am! as fi vrut să par mai dur si par mai șmecher sa fiu atractiv pentru fete, adică să am o atitudine faina sa nu mai am atitudine de băiat cuminte!
Ma gândesc că daca as fi arătat mai bine și aș fi mai dur as avea succes la fetehttps://www.instagram.com/......1891978749

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din intrebarile pe care le-ai pus in trecut si ai si detaliat atunci, eu cred ca suferi de o forma de anxietate sociala, pe langa asta ai si stima de sine scazuta, din pacate
trebuie sa apelezi la un specialist, insa medicul psihiatru iti va da medicamente si nu stiu daca esti pregatit sa fii la inceput molesit, sa ai o stare de somnolenta etc (desi eu zic ca la medic ar trebui prima data sa incerci)
sau la psiholog! care te va ajuta sa iti cresti increderea in tine si stima de sine, dar aici dureaza mai multe sedinte si are costuri mari pecuniare la modul general, daca ne raportam la o medie de 200 lei/sedinta!
insa trebuie sa faci ceva pentru tine, nu?

eu mi-am schimbat atitudinea cand l-am ascultat pe baiatul asta;)
https://www.youtube.com/watch?v=Y13MCVgcz14

| vodami92 a răspuns:

Eu zic spun ca esti ok! poate nu comunici cat trebuie! ori eventual esti mai retras sau tacut!

| nyoentox2002 explică (pentru vodami92):

Așa comunic cat de cat, cu fete nu prea comunic in general, mă întreb cum am văzut tupeu în mall să mă bag in seama cu o fata, gen ea se uita la mine și s-a m-ai uitat odată la mine apoi am zâmbit și a zâmbit și ea apoi am chemat-o sa ii cer instagramul laughing

| vodami92 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai esti mai timid inseamna! sau nu ai curaj suficient! e ok!

| nyoentox2002 explică (pentru vodami92):

Timid depinde și de vibe, odată ce mă obișnuiesc cu persoanele nu mai am treaba

| Mindfulness a răspuns:

Ai fost discriminat și ai dezvoltat anxietate sociala, ești sensibil și ai o stima de sine deficitara. Nu tu ești de vina ai trăit printre rasiști și oameni cu mentalitate primitivă care nu au acceptat ce e diferit ci l-au subjugat, ridiculizat datorita educației.

| Mindfulness a răspuns:

Așa sunt și eu,doar un șoc te poate schimba, pe unii moartea părinților i-au făcut mai strong psihic și schimbat total, eu am rămas la fel deși am trecut și eu prin așa ceva. Sa te autoeduci e foarte greu daca ești așa, te accepți așa cum ești și îți schimbi mentalitatea, perspectiva.