| Andrei1859 a întrebat:

Salutare! Dacă consum azi cola îmi poate influența donarea de sânge de mâine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exista cateva conditii inainte de donare, de care trebuie sa tii cont
exista mai multe mercuriale pe net despre ce sa faci sau mai ales ce sa nu faci inainte de a dona sange, un exemplu poti citi aici https://www.ctsbucuresti.ro/conditii_admisibilitate.html
sau aici https://n-avemsange.ro/ghidul-donatorului/

iti dai seama ca aceste conditii nu vor contine sfaturi precum sa nu bei cola, fanta, red bull;)

| Simpatic a răspuns:

@suntserios vezi ca si tu ai destule greseli in raspunsurile date, dar nimeni nu te ia la rost!
mai tii minte raspunsul tau cum ca toba finala sport schimba sunetul la o masina diesel de motor mic? happy eu am vazut-o, cum am zis nu stau sa caut greselile altora
tu cam asta faci!
daca vrei sa iti aduci aportul aici pe platforma scrie cu lux de amanunte la adresa intrebarilor userilor, nu sub forma de comentarii fata de raspunsurile date de useri asupra intrebarilor
ai sa zici ca iar zic de tine, dar nu o fac la mod insistent
cum am zis cu alta ocazie nu am nimic cu tine persona, m-as bucura cum am zis sa fie oricine in top numai jasmina nuwinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mă bucur că ți ai făcut cont să mă înveți chestii. Apreciez efortul.

| Lupică27 a răspuns:

Bineinteles

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Cum?

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Acu esti si medic?

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Pai eu am afirmat ceva? Sau tu? Da explica dacă ai inceput

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Nu se consuma alimente grase sau zahar cu 24 de ore inainte de analize si alcool cu 72 de ore, pot influenta rezultatele, intreaba medicul de familie pretenas.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Analize? Pai omul donează.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Ba frate, ma disperi sa mor eu, ai o chestie obsesiva, pai daca iti iese glicemia sau colesterolul mare sangele e respins.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Și garantezi tu că la un individ sănătos creste glicemia și colesterolul de pe 1 zi pe alta de la o cola?

Pune mâna și gândește înainte să scrii și nu mai dispera

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Da ma frate, am vazut ca esti destept si le sti pe toate, ca tine al doilea nu mai exista.
Da, poate influenta si la un individ sanatos chiar si tensiunea iti poate iesi mare pe sisitem nervos si tu sa nu ai nimic la inima, dar ce stim noi, niste prosti, noroc cu tine ca le sti pe toate.

| progressivewimp a răspuns (pentru suntserios):

Apa e singurul lichid de care ai nevoie, cu cola se spala wc-urile

| suntserios a răspuns (pentru progressivewimp):

Asta e alta discuție

| LisaJulie a răspuns:

Încearcă totuși sa optezi pentru un suc mai sănătos ca liptonul de ceai verde sau sucul cu căpșuni și banane!

| SummerOfLove2020 a răspuns:

Bea apa, e singurul lichid de care ai nevoie