| sweetys a întrebat:

Buna! Pentru cei ce se pricep la Excel. Cum as putea face sa imi genereze un program de lucru pentru 5 persoane care lucreaza in 3 schimburi, doua la primul schimb, doua la al doilea si una la sch 3, astfel incat sa picam pe schimb cu persoane diferite, sa mai schimbam colegele intre noi. Fiindca acum muncim si picam cu aceleasi persoane.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai nevoie de "generare Excel". Nici nu e posibil.
Faci tabelele pentru saptamanile si lunile urmatoare si le completezi cu toate combinatiile posibile a 5 persoane in 3 schimburi).

| sweetys explică (pentru Bula):

Am incercat sa fac eu un program de munca sa fie toata lumea multumita si e o harababura totala.

| Bula a răspuns (pentru sweetys):

N-ai facut cum trebuie. happy
Trebuie sa asezi cele 5 persoane in 3 campuri (schimburi).
Sunt 5!/3! (adica 1x2x3x4x5/1x2x3) = 20 combinatii posibile (20 saptamani), deci programa acopera aproape un jumat de an.

| sweetys explică (pentru Bula):

Atunci sa le faca colegele care au chef de schimbat programul?
Mulțumesc!

| Bula a răspuns (pentru sweetys):

E atat de greu sa faci 20 tabele? happy
Daca da, lasa-ti colegii de lucru sau seful/sefa sa faca programarile.

| StoicAnalysis a răspuns:

Sa-ti genereze? De obicei eu stiu ca iti creezi tu tabelul cu programul de munca, contabilitate, etc.

| StoicAnalysis a răspuns:

Poti incerca sa faci un tabel de genul daca te ajuta:
https://imgur.com/YpcBxhC