| andreisergiu123456789 a întrebat:

Buna TPU cat de bun este limbajul c# astazi? credeti ca va fi apreciat in viitor? Arumentati! cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C# A fost creat de Microsoft pentru a înlocui Java deoarece Java este lent. Java este portabil deoarece tot ce face este să simuleze o mașină cu a arhitectura sa, lucru ce îl face lent.

Dacă vrei portabilitate: Java
Dacă vrei să faci programe simple: C++
Dacă vrei să faci programe mari ce iți cer programare bazată pe obiecte(cum ar fi la game development dacă realizezi un joc avansat): C#

Depinde de angajator ce vrea. Însă da, C# e limbaj de viitor. Oricum, dacă știi unul din aceste limbaje, îți este ușor să faci tranziția.

| andreisergiu123456789 explică (pentru anonim_4396):

Mi ai putea zice un ide! pe care ruleaza c#?

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Monodevelop. Asta e ce știu eu, pentru că folosesc Unity. Oricum câștigi experiență și cu C++ pe Code blocks.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un limbaj de programare e atat de bun pe cat stii tu sa il folosesti si pe cat e nevoie de el.
C# are marele dezavantaj ca nu e portabil

| cristimihailov a răspuns:

Salut, spre deosebire de cei anteriori eu as spune ca limbajul C# este de viitor.

In principiu subt mai multe limbaje, unele sunt sprijinite, altele sunt invatate la scoala

In functie de platforma cu care lucrezi, un limbaj este mai favorizat decat altul.

Pt viata in linux si windows si Android, daca vrei o aplicatie sa ruleze independent de system... java ar fi o directie.

Pt platforma windows si derivatele (mobile, etc), C# este favorit. Poti sa faci cam acelasi lucru si an alte limbaje (sub.net) dar majoritatea exemplelor vor fi in c#.

Mai exista si niste limbaje interpretate precum php-ul pe server sau javascript pe client. Dar acestea se aplica aproape exclusiv la servere de web, webservicii (si in caz de javascript platforma universal windows).

E adevarat ca o sa auzi de c/c++ dar acelea se folosesc mai rar in aplicatii. Poti sa compari C-ul cu limba latina. E bine de cunoscut, e rar folosita in aplicatii curente.
Iar C-ul compatibil pe toate platformele... aici e o mica smecherie. Parca un subset al lui C mergea peste tot. Restul...

Insa problema cea mare este ca nu e important limbajul. Ala il poti invata in maxim 2 saptamani. Problema este sa il folosesti cu alte componente in mod corect... gen baza de date, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi, dacă tot mai exiști și ai Windows, cred că Visual Studio ar fi mai bun.

| Petru_Liuliceac_2000 a răspuns:

Nu e chiar atât de bun.
Fratele mamei lucrează în calitate de programator deja 16 ani.
Eu la fel mă duc în această ramură să învăț, ți-aș spune că C++ sau Java sunt cele mai eficiente și care vor rămâne ca cele mai folosite foarte mult timp.
Eu limbajul Java învăț.