| KingOfKings28 a întrebat:

Am o problema la calculator deoarece mi se vede tot asa de parca ar avea umbre, asa sters si nu stiu cum sa rezolv. Ma puteti ajuta?

4 răspunsuri:
| AgentulVIPPro a răspuns:

Buna ziua. Simtomele date de catre pc-ul tau are la baza o singura concluzie. Defectarea placii video. Fie ca este incorporata sau adaugata placile video contin nuclee mitrecelulare care de-a lungul timpului se sting si cauzeaza asa numitele baduri. In acest caz placa trebuie schimbata. O alta posibilitate a neclaritatii imaginii poate fi monitorul desigur. Monitarele, cu tub/plasma contin in medie peste 5000 de leduri si veleduri. veledurile pun contrast pe imagine. La fel ca si nucleele de la placa video veledurile se ard in timp iar cand acestea se injumatatesc claritatea imaginii este din ce in ce mai neclara,in ceata, dungi miscatoare, parti negre in colturile ecranului, etc. La fel, monitorul sau displayul trebuie schimbat. O ultima posibilitate pentru neclaritatea imaginii poate fi cablulu vga care face conexiunea dintr-e pc si monitor. Acest cablu se identifica prin culoarea albastra la capete. Schimbarea cablului poate fi o solutie sau intinderea lui. De asemenea poate sa fie si o defectiune la slotul unde intra cablul sau un surub slab strans. O zi buna.

| KingOfKings28 explică (pentru AgentulVIPPro):

Pai inainte am mai avut aceasta problema si si-a revenit dar acum a inceput iar si nu stiu cum sa fac sa nu se mai vada.

| itsoft a răspuns (pentru KingOfKings28):

Este de la paca video problema ce model de placa video ai?

| KingOfKings28 explică (pentru itsoft):

Este integrata, nu e una destul de buna dar o am de 1 an si ar trebui sa mearga