| Jckdhej a întrebat:

Stie cineva, daca ma pot muta de tot în Canada daca am o sursa de venit mare online si stiu bine engleza, ce trebuie sa fac sau ce sa depun? Conteaza si ce studii am în Romania? Ce scoala am terminat sau asa?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa ceva este imposibil, fara studii, fara profesie serioasa cautata de canadieni, fara calificari sau motive exceptionale... nu este posibil.
Trebuie sa treci printr-un proces de emigrare, unde trebuie sa aduci diplome, certificari, dovezi ca ai facultate, masterate sau doctorate, ori ca esti olimpic international, ori sportiv d etalie internationala.
Mai trebuie luat si testul de limba franceza ori engleza, ori amandoua, dteste care sunt obligatorii si eliminatorii.

Iti ecomand sa intri pe site-ul guvernului Canadian, sa vezi cerintele obligatorii si eliminatorii care se impun la emigrare sau la viza de munca in canada.

Apoi, ca om de afaceri de succes, trebuie sa ai cifre de afaceri de peste 1 miliard de dolari, ca sa-i impresionezi si sa te primeasca cu bratele deschise, nu doar in Canada ci in toata lumea, ceea ce ma indoiesc ca tu ai avea.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai: in general canadienii refuza imigrantii saraci, care pot deveni o povara pentru stat. Pentru cei bogati: always sunny in the rich man's world.

| dullcat a răspuns:

Buna.Gasesti informatiile necesare pe diferite siteuri:

https://www.monito.com/ro/viata-in/canada

https://wise.com/ro/blog/emigrare-canada

Altii au si documentat video:

https://www.youtube.com/watch?v=dRGnRIyCtTs

| anonimg a răspuns:

Ca să te muți, adică să lucrezi, Canada acceptă doar oameni cu studii superioare(medici, profesori, ingineri, etc.).

| ioana748 a răspuns:

Poti incerca sa stai temporar, in scop turistic, apoi vezi la fata locului. Poti schimba statutul intre timp.
Daca esti om civilizat, ai sursa de venit, stii engleză (mergi in zona de engleză), vei fi bine primit.
Daca vei desfasura o activitate prin care sa platesti taxe la bugetul lor vor fi chiar bucurosi sa te primească. Daca mai cumperi si un apartament si mai bine.
Incearca sa gasesti grupuri de romani online unde sa schimbi pareri. Oricum pentru cetatenia Canadiana ai nevoie de cel putin trei ani de stat acolo.
Multa bafta si nu te lua dupa opinii care vor dori sa te dea inapoi.

https://www.mae.ro/travel-conditions/3678

| Lupică27 a răspuns:

Https://m.youtube.com/......tps?/watch
Cel mai prost moment sa te muti in canada.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Există internet dacă nu ai aflat, unde există Google unde cauți Ambasada Canadei și acolo vei găsi toate răspunsurile.
Dar, pe scurt, condițiile de emigrare sunt aceleași peste tot în lume. Trebuie să treci o perioadă de acomodare, de învățare a limbii canadiene, de a avea o sursă de venit stabilă, domiciliu, fără trecut obscur. Acolo, trebuie să înveți legile, regulile, altfel riști să fi expulzat.

| MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad a răspuns (pentru ValentinMihai78):

"invatarea limbii canadiene" bruh?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad):

Da, ce te miri? În Canada?, există limba engleză, limba franceză și limba canadiană, un amestec dintre franceză, engleză și limba strămoșilor de pe acele pământuri.

| MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Nu exista limba Canadiana, exista Engleza Canadiana Si Franceza Canadiana, tot engleza si Franceza sunt, sunt doar dialecte diferite. Ca doar nu zicem "limba englezeasca si limba America si limba austrialiana", e tot engleza, care difera putin de la tara la alta. De aia ma mir sunteti unii vai de capu vostru dar dati sfaturi altora

| MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Am mai vazut pe aici si "limba indiana" lmao

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru MySwagIsTooDifferentMyBitchIsTooBad):

Dacă eu am rude în Canada, dar tu crezi că știi mai bine, e în regulă. Eu știu doar atât că indiferent de oraș, limba folosită în acea zonă, există un dialect specific canadienilor. Altceva nu mai am de comentat!
Iar, limba engleză pură este în Anglia, dar fiecare țară care are ca limbă oficială limba engleză, are în cadrul populației un dialect specific.