| sow12 a întrebat:

Am 10 clase și vreau sa mă las de liceu, mulți o sa zică ca nu e bine dar în aceasta tara degeaba ai și facultate. vreau sa plec intr-o luna în străinătate. Ce părere aveți, merita sa continui liceu?

Răspuns Câştigător
| Corlna a răspuns:

Hei, nu este bine sa pleci pana nu ai liceul terminat ai o varsta f frageda si crede-ma de liceu chiar ai nevoie, facultate nu neaparat. Bucura-te cat timp esti la scoala si nu ai responsabilitati este varsta cea mai frumoasa, mai ai doar doi ani care vor trece repede si apoi poti pleca linistit, incearca sa iei bacul, este important!

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Sunt de părere că ar fi bine să îți continui studiile, măcar să iei Bacalaureatul. Există și persoane care au reușit să trăiască mai mult decât decent în România, prin muncă și studii. Nu te descuraja. Dacă vrei să vezi cum este viața în străinătate, de ce nu aștepți să vină vacanța de vară? Poți pleca atunci pentru 3 luni dacă dorești, fără să te afecteze cu ceva. Sper să iei decizia cea mai bună pentru tine!

Toate cele bune!

| sow12 explică (pentru Corlna):

Un raspuns foarte bun si al tau si al lui Hydrangeaceae dar..eu m-am retras deja din clasa a 11-a si vreau sa ma reinscriu. Poti sa imi dai cateva exemple la ce ar putea sa ma ajute liceu?

| Corlna a răspuns (pentru sow12):

Sow, incearca sa faci si sa termini liceul nu renunta. Liceul te va ajuta la angajare, sa ai o cultura bune generala, sa te maturizezi, oamenii vor avea o opinie mai buna despre tine daca ai liceu, daca nu ai o sa te priveasca ca un golan sau chiar ratat. Educatia te poate ajuta in momente surprinzatoare in viata si zic liceul este obligatoriu, daca ai facut 10 clase poti termina cu succes si 12. Mult succes!