| OnutzaMikutza a întrebat:

Am 14 ani jumate, sunt tupeista, plina de viata si imi place sa rad, dar uneori imi place sa spun oamenilor cum sa faca unele lucruri mai bine[ ma refer la cei de varsta mea] sau cand gresesc le atrag atentia!
de multe ori imi spun ca ma bag si ca sunt ciufuta...

Ce sa fac? Eu vreau doar sa ii ajut!
Asa imi spunea si dirigintele pentru ca m-am luat de mai multe ori de el... pentru ca ori ne lua bani pe niste chestii si nu le facea, ori venea si se lua de colegi fara motiv!

Sa imi schimb atitudinea? sau sa stau ci cineva care sa ma accepte?

Răspuns Câştigător
| KittyCriss a răspuns:

Eu iti spun sa nu te schimbi, daca tu crezi ca ceva este gresit si tu poti schimba acel lucru in bine nu te abtine, spune-ti parerea ca de aia avem gura sa ne spunem parerea nu? Mie chiar mi-ar placea sa am tupeul tau (ma refer la profesori ca la copiii de varsta mea si eu sunt cam asa). Eu te sfatuiesc sa ramai asa cum esti si sa stai cu cineva care te place asa cum esti, eu asta fac happy.

6 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Stii vorba aia Vrabia malai viseaza
stai asa cu esti nu face ce iti zic altii

| Muhibbi a răspuns:

Sunt la fel ca si tine, dar sunt baiat si sunt cu un an mai mic. Si mie mi se pare ca Dumnezeu ne-a dat gura ca sa spunem ce vrem, sa ne exprimam parerile. Asta pentru ca profesorii/dirigintii nu stiu tot, invata si ei! Nu iti schimba atitudinea, aia ar insemna sa fii o mutulica care sta in banca ei si e calcata peste picior. Explica-le parintilor tai ce se intampla, faza cu banii, pentru ca nu e bine sa ii dati voi bani dirigintelui/dirigintei pentru tigari sau alte cacaturi de ale ei.

| Radu284 a răspuns:

Problema nu e daca spui oamenilor ce crezi, problema e cum o spui. Poti spune acelasi lucru (in esenta) intr-un fel in care jigneste, si intr-un fel care da un sfat.

Exemplu, o colega e prost imbracata. Poti zice: "Fa, sa moara mama ce naspa te imbraci!". Sau poti sa-i zici: "Data viitoare, ia celalat tricou, ca asta nu se potriveste cu blugii".

| simpluone a răspuns:

" imi place sa spun oamenilor cum sa faca unele lucruri mai bine" asta din punctul tau de vedere care nu intotdeauna coincide cu al celuilalt sau e corect. Si daca o sa vrei sa te schimbi nu ai sa poti. Schimbarile de comportament vin ca urmare a unor traume/conditii extreme..nu ca asa vrei tu. In principal trebuie sa te accepti tu asa cum esti, de restul nu ar trebui sa-ti pese! Comportarea ta te face deosebita/unica!

| OnutzaMikutza explică (pentru Hexiled):

:*

| OnutzaMikutza explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi! ♥