| Cena_Jonh_1998 a întrebat:

Am 14 ani si as dori sa plec de acasa pentru ca am niste probleme acasa cu mama(vitrega) taltal meu o iubeste foarte mult da ca fac o greseala zice ca pleaca si nu se maiintoarce si tatal meu ma bate :'( si nu stiu ce sa fac mama mea adevarata a zis c adaca vreau sa plec sa vin la ea dar nu stiu ce sa fac am scris deja un biletel pentru tata dar nu stiu ce sa fac tata are probleme cu inima

Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

▶Salut!
Ești un copil bun, faptul că te gândești la sănătatea lui, el nu s-a gândit la tine când te-a lovit ci la acea femeie. Nu se merită să trăiești într-o astfel de „familie" mai bine pleci la mama ta, în cazul în care poți (ești în custodia tatălui tău sau a mamei tale? pentru că ești minor și trebuie să stai cu părintele care are custodia ta ).
Cum spuneam dacă poți pleca, fă-o, nu mai sta, își va da seama de greșelile pe care le-a făcut abia după ce te „pierde". Tu menține contactul cu el, vizitează-l din când în când, vorbește la telefon.
Dacă spune că îi pare rău, replica pe care eu aș da-o : „Ai făcut de prea multe ori asta, să îți pară rău ".
Problemele cu inima nu sunt o scuză pentru comportamentul lui de rahat față de tine, este om în toată firea, trebuie să te respecte, să te iubească și să aibă grijă de tine mai mult decât orice femeie pe care o are / o va avea pe viitor.
În familia mea a fost o situație asemănătoare, unchiul meu s-a căsătorit cu o femeie și acea femeie îi mânca banii la greu, o bătea pe fiica lui care avea probleme psihice, chiar voia să o închidă într-un beci, asta nu-i familie.
Deci încă odată, pleacă dacă poți.
Succes ^.^ ✌

5 răspunsuri:
| NituRaluca a răspuns:

Pfff. îmi pare foarte rău. Te.as sfatuii să mergi la mama ta. Si să discuți în " privat" cu tatăl tău si sa ii spui tot ce ai pe suflet. Dar tu esti cel care va lua decizia.

| MirunaL2002 a răspuns:

Eu zic sa porti o discutie cu ambii parinti si sa le spui ce ai pe suflet. Mie mi-a mers. Bafta!

| mgtow a răspuns:

Pleaca la mama cea adevarata pentru ca inima lui nu i se strica daca pleci, ar trebui so doara cand te bate

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Cena_Jonh_1998 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc am rezolvat problema acum sant intr-un loc mai bun va multumesc tuturor

.P.S. tu meriti funda pentru ca mam luat dupa sfatul tau