| viooleta a întrebat:

...am 17 ani si inca nu mi-am inceput viata sexuala...insa toate prietenele mele sau culcat cu iubiti lor de forte mult timp, aproape pe la 15 ani.am stat de multe ori de vb cu el si mi-am dat seama ca orice discutie aveam ele numai la sex se rezumau... pur si simplu imi sp ca nu nu sunt la moda...de la un timp bun nu mai ies cu ele, dar de multe ori simt nevoia sa mai stam sa vb asa cum afceam inainte... ce sa fac? ...sa ma iau dp ele chiar daca nu asta imi doresc ...ca sa pot fi si eu al "moda"?:*

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Violeta, visezi sa traiesti sa poti pasi spre altar la nunta ta, intr-o zi? sa-ti tii in brate copiii, dupa ce i-ai nascut? Sa imbatranesti alaturi de sotul tau? Sa -ti vezi copiii crescand si sa devii bunica? Poate te-ai intrebat: de ce atata vorbarie legata de sexul in afara casatoriei? Sunt multi care il practica! De ce este acesta atata de important pentru Dumnezeu? Este important pentru ca el a creat trupurile noastre si El ne-a proiectat ca sa fim unite cu o singura persoana -sotul tau, intr-o relatie sexuala curata. El interzice anumite activitati sexuale pentru ca vrea sa ne pastram sanatatea si sa experimantam bucuria unei relatii. Dumnezeu vrea ce e mai bine pentru tine, pentru noi toti si ne comunica in dragoste, prin Scriptura ca sexul in afara relatiei de casatorie nu face parte din Planul sau si poate fi foarte periculos.Sunt convinsa ca prietenele tale regreta ca si-au pierdut puritatea, virginitatea de la o varsta atat de frageda.Intotdeauna ele vor incerca sa le determine si pe celalalte sa cada in capcana "sexualitatii". Sunt invidioase.Nu asculta tot ce spun ele.Astea sunt accente de invidie si rautate.Pastreaza-ti valorile, respecta-ti princpiile si chiar daca multi vor rade de tine, nu te descuraja.cu siguranta viitorul tau partener va fi mandru de tinehappy Ai mare grija!

31 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La un moment dat iti vei dori sa nu fi facut ca toata lumea, sa nu fi fost la moda. sa fi fost naturala, sa fi fost "tu". Crede-ma eu mi-am inceput viata sexuala mult mai tarziu si nu am regretat o clipa.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Stii care e problema prietenelor tale? Sunt putin invidioase...si nu prea au caracter.Au facut-o doar de dragul de a avea ce povesti. Sexul nu ar trebui sa fie un "must have" doar pentru a avea subiect de discutie.
Spune-le ca tu din punctul asta de vedere...esti diferita fata de ele. Tu poti oricand sa iti incepi viata sexuala...in schimb ele nu vor putea niciodata sa iti recapete virginitatea. Spune-le ca tu faci ce vrei tu...nu ce vor altii si esti stapana pe tine. Daca ele se lasa usor influentate... e problema lor...

eileen
| eileen a răspuns:

Tu crezi ca ele nu regreta ca si-au pierdut inocenta la 15 ani? acum sunt total trecute, nu mai stiu ce sa vorbeasca altceva decat sex pentru ca nu stiu altceva! Demonstreaza-le ca tu esti altfel, ca tu ai caracter si ca nu trebuie sa fii la moda lor pentru a fii cool. La 17 ani inveti, te pregatesti pentru viata, pentru o cariera, nu stai sa te gandesti la metode de contraceptie si alte asemenea tampenii care sunt normale dupa casatorie!

| DenissaDeea a răspuns:

Draga viooleta in nici-un caz nu au dreptate cineti spune sau prietenele tale ca nu esti la moda, te felicit pentru.asta (eu mi-am inceput viata sexuala la 19 ani si i-am oferit dragostea unei persoane care ma meritat care sunt si acum casatorita cu el de 5 ani)important e sa fi tu sanatoasa si mandra de tine sa cunosti mai multi baieti si va veni la timpul potrivit iubitul viselor tale si te va aprecia si respecta mai mult...asteapta sa intalnesti iubitul visat si sa te merita el cu adevarat. dragostea e un lucru foarte important in viata unei fete si merita respect din partea persoanei care o primeste, dragostea se castiga nu se cumpara...mult noroc in dragoste...

Bula
| Bula a răspuns:

Nu, nu trebuie sa incepi sexul daca tu inca nu vrei !
Dar de unde stii ca ele intr-adevar au facut-o ? Si-ti spun doar sa fie "cool", la moda ? Si la baieti este la fel. Nu te lua dupa povesti... winking

Bula
| Bula a răspuns:

Nu, nu trebuie sa incepi sexul daca tu inca nu vrei!
Dar de unde stii ca ele intr-adevar au facut-o? Si-ti spun doar sa fie "cool", la moda? Si la baieti este la fel. Nu te lua dupa povesti...winking

assiris
| assiris a răspuns:

Daca prietenele tale te indeamna sa faci ceva ce nu este neaparat necesar, sa-ti calci pe principii, sa te determine sa fii "la moda" si sa faci ce au facut si ele crede-ma - nu prea iti sunt prietene. Sfatul meu este sa nu faci acest lucru daca nu esti pregatita pentru asta. Viata sexuala nu este o necesitate ca aceea de a-ti sufla nasul sau a merge la toaleta. La acest moment participa toata fiinta ta, participi si afectiv nu numai fizic, asa cum fac cele care si-au facut p "meserie" din asta sau care se lauda ca s-au culcat cu 1000 de barbati. Imi spui si mie, cu ce sunt mai superioare decit tine? Eu cred ca tu esti deasupra lor. Daca ele spun ca MODA este sa te "imbraci in aceeasi uniforma" cu ele, iti spun ca tu esti mai la moda ca nu faci ce face toata lumea. Ai personalitatea ta, ai puterea ta de a gândi viata cum crezi ca e mai bine pentru tine, superior si cu responsabilitate. Si poti sa-ti faci alte prietene care sa nu te indemna sa faci ca ele, iar daca nu vrei sa te desparti de acestea, ce te costa sa spui ca ele, ca ti-ai inceput-o si etc... etc... etc... iar daca te vor intreba mai in amanunt cum e si nu stii ce sa le spui... intreaba prietenii de pe TPU care nu cred ca iti vor da sfaturi impotriva binelui tau.

| borsec a răspuns:

Bravo! ma bucur ca nu esti la moda... daca asta inseamna sa fi la moda binenteles. Sfatul meu e sa nu te iei dupa prietenele tale, fa-o cand simti tu.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa faci ceva numai de dragul sa fi la moda... si acum nu ma refer numai la viata ta sexuala... trebuie sa ai personalitatea ta nu te lasa influenta de altii... si ce daca ele s-au culcat cu prietenii lor... ti se pare ca sunt mai bune acum decat inainte? daca mai aduc in discutie tema pur si simplu sa le spui ca tu nu esti pregatita sa faci pasul si o sa il faci atunci cand tu vei vrea cu adevarat si nu din curiozitate cum au facut ele... spune-le frumos ca asa cum le respecti tu deciziile lor si ele sa le respecte pe ale tale, o mare greseala va fi sa te culci cu cineva numai pentru ca e la moda... oare de aceea sunt atatea boli cu transmitere sexuala, sau de aceea nasc copilele de 16 ani ca e la moda sexul? mare prostie... te joci cu sanatatea ta... nu zic ca sexul nu e bun, e foarte placut si este o nevoie personala insa facut cu persoana potrivita, la varsta potrivita, cu protectie potrivita... sexul facut la intamplare, din curiozitate, sau mai nou din moda nu e la fel de placut ca si sexul cu omul pe care il iubesti, pentru care simti o atractie fizica si sentimentala... crede-ma acel sex este cel mai valoros si cel mai placut.
Sfatul meu ar fi sa iti pastrezi personalitatea... nu te lasa influentata... daca tu vrei cu adevarat ceva tine-te cu dintii de aceea dorinta si lupta pentru ca aceea dorinta sa devina realitate (nu vorbesc acum de sex ci de telurile pe care ti le impui ), fi tu insati... si asa sunt destule tinere influentate de prostia altora...
sanatate si numai bine

| nicky a răspuns:

Chiar cu riscul de a-ti pierde prietenele pentru ca nu esti in pas cu ele nu incepe viata sexuala decat atunci cand tu simti ca esti pregatita sa faci acest pas. Trebuie sa fi tu insuti si sa nu-ti pese de ce zic si ce cred ceilalti.

| Simon a răspuns:

Of doamneeee... O faci daca vrei u, o faci pentru ca asa simti u, NU pentru a fi la MODA, nu te mai gandi la prietenele tale, gandeste-te la tine si la baiatu de langa tine. Chiar iti doresti sa faci dragoste cu el sau nu? Uita-te in oglinda si gandeste-te la tine, nu la ce spune lumea - dc toti copii din ziua de azi considera ca e la moda sa faci sex de la 15 ani? Mai fat-o, faci sex doar daca vrei u, nu ca sa fi la fel ca prietenele tale (si prietenele tale ar trebui sa te placa asa cum esti si sa te sustina, totusi sunt prietenele tale). Si daca o faci, te rog mult foloseste prezervativul, nu de alta da chiar nu vreau sa vad peste ceva timp o intrebare postata de tine in legatura cu asta. Mult noroc!

| alina88 a răspuns:

"FOAIE VERDE LOBODA, GURA LUMII SLOBODA"stai linistita draga mea, nu le baga in seama pe prietenele tale, si daca-sprietene cu adevarat ar trebui sa te inteleaga, nu sa rada de tine, pai tu trebuie sa fii mandra pentru ceea ce esti si pentru faptul ca nu te-ai culcat cu prietenul tau doar pentru ca asa vrea el sau asa vor prietenele tale, sa fim serioase, te culci cu cine vrei tu dar cand vrei cu adevarat si cand te simti tu pregatita, vei sti cand este acest moment, apoi sa faci sex vei avea toata viata inainte, dar sa fii pura cum esti acum, nu vei mai putea fi niciodata, lasa "moda"asa ziselor tale prietene, gandeste-te la tine si sanatatea ta nu la prietene... FA CU VIATA TA DOAR CE-TI DORESTI TU...NUMAI TU!

| otypa a răspuns:

Nu sa nu te iei dupa ele...sa faci ce iti spune inima ta nu ce iti spun ele...cand o sa simti nevoia si o sa fii pregatita poti sa iti incepi si tu viata sexuala. dar nu cand spune lumea...nu esti tu marioneta lor.asa ca bafta...si ai grija de tine

| yasminna a răspuns:

Asa este acum la moda sa te culci cu un baiat de la 15 ani? Le-ai intrebat pe prietenele tale daca s-au gandit la consecinte? Au fost la ginecolog de cand au inceput viata sexuala? Daca nu te simti pregatita nu face asta doar pentru ca e la moda, trebuie sa te gandesti bine, sa te simti pregatita pentru un asemenea pas, nu trebuie sa te lasi presata de alti pentru ati incepe viata sexuala si trebuie sa intalnesti persoana potrivita pe care sa o iubesti si care la randul ei sa te iubeasca, sa te respecte.Eu una te respect pentru ca ai hotarat sa nu te lasi influentata de prietenele tale, pentru ca ai hotarat ceea ce este mai bine pentru tine.Si apropo tu crezi ca ele chiar iti sunt prietene?

| crystynuta20 a răspuns:

Sa nu faci ceea ce fac altele ca sa fii la moda, ci doar ceea ce simti tu cu adevarat. daca vrei sa o faci sau nu.mare grija cu cine ai sa te hotarasti pentru ca nu mereu iese bine.eu mi/am inceput viata sexuala la 17 ani si jumatate dar cu o persoana nepotrivita care m/a facut sa regret ca am luatb acea decizie. pooop si mare grija

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Viaţa sexuală o începi când eşti absolut pregătită să faci acest pas.
Nu te obligă nimeni să faci ceva împotriva voinţei tale.
Prietenul tău trebuie să fie foarte răbdător cu tine până în momentul când tu eşti pregătită să ai o relaţie cu el.
NU este o modă dacă te iei după prietene, TU ai de suferit la o adică nici de cum ele.
Eşti la vârsta care uşor, uşor începi să iei contactul cu lumea. Ea este foarte ciudată şi întortochiată.
Sfat: în viaţă faci ceea ce îţi place în mod direct dar fără să aducă supărare, suferinţă, reproş sau dispreţ din partea celorlalţi.
TU EŞTI PROPRIUL TĂU ARBITRU.
Hotărârile îţi aparţin şi eşti direct răspunzătoare de ceea ce faci.
Îţi doresc să cunoşti dragostea adevărată.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi la moda sa iti bagi un cutit in burta sau sa te arunci pe geam ai face chestia asta? Nu trebuie sa faci nimic din ceea ce nu vrei....nu este la moda sa iti bati joc de tine. Si eu am prietene care au facut ce eu nu as face si nu ma refer numai la sex, de ex sa sari cu parasuta-mie imi este frica happy dar asta nu inseamna ca sunt o persoana cu care nu ai ce discuta sau nu pot fi o persoana interesanta. Tocmai, felicitari pentru tine, ca nu ai cazut in "moda" asta si ai tinut la valorile tale si atunci cand te vei simti pregatita si vei gasi pe cineva care te iubeste pasul asta va fi unul important, plin de iubire, memorabil si nu il vei regreta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte important sa fii cool chiar daca asta inseamna sa faci sex nebun. Sincer. Asta ti-o spune un baiat cool si el happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. poti fi la moda la fel si fara sa-ti incepi viata sexuala. Lucrul asta il faci cand vrei tu si cu cine vrei iar prietenele tale pot sa zica ce vor pe tine nu trebuie sa te intereseze. Iti urez mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

______ DACA ar fi prietene adevarate, ti-ar respecta decizia ta, si nu te-ar influenta negativwinkingele iti zic asa ori ca sunt invidioase pe tine ori ca sa iti faca raustraight face crede-ma, o persoana care iti vrea binele nu te sfatuieshte astastraight face.in plus stii vorba"una zici, alta faci"winkingce te afce sa crezi ca ele si-au inceput viata sexuala q prietenii lor? faptul ca eu zis ele? nu draga mea. tu nu te lua dupa ele.deschide ochii.si nu mai depinde atat de ele.ar fi bine sa rupi prietenia q ele.in mod cert te influenteaza negativ.crezi ca daca ti-ai incepe viata sexuala nu presupune repercusiuni? tu chiar crezi ca prietenul tau, oricat te-ar iubi acum, nu te va parasi la un moment dat? stii ca "orice inceput ar un sfarsit". iar in mod normal nici un baiat care face presiuni sexuale asupra unei fete nu are intentii bune.si apoi cand vei gasi dragostea adevarata q care vei vrea sa te maritzi esti in dezavantaj fiindca nu mai esti virgina.DE CE? iti zic acum.fiindca o sa iti reproseze toata viata faptul ca nu te-a luat virgina, de aici o sa vina certurile. poate chiar bataile.ai si tu TV.sunt knale de shiri la care poti vedea cate se intampla.nu afce lucrul asta ALTFEL VEI REGRETA TOATA VIata TA! .VEI REGRETA FAPTUL CA AI ASCULTAT DE PRIETENELE TALE SHI CA AI FACUT-O Q PRIETENUL TAU! esti ink mik,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa faci asta daca tu nu iti doresti big grin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu trebuie neaparat sa fii la moda cu sexul pentru ca trebuie sa iti incepi viata sexuala la o anumita varsta si nu cred ca este bine sa ti-o incepi de acum. dupa parerea mea cei care fac asta deja sunt nebuni pentru ca pot avea copii si dupa ce ii vor face il vor lasa pe drumuri pentru ca nu pot sa il creask...asa ca sfatul meu este sa nu te apuci de acum mai este timp mai tarziu si pentru asta k viata nu se rezuma doar la sex...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad k ai niste raspunsuri foarte bune la intrebarea uhappysi eu eu st de aceeasi parere...eu mi-am inceput viata sexuala la aproape 18 ani dp 6 luni jumate de relatie si acu am 1 an cu el.il iubeam si el cred ca ma iubea dar tot mi-a parut rau si am plans dp. m-am simtit aiurea.nu stiu dc.acu nu imi mai pare rau dar daca as putea da timpul inapoi l'as pune sa astepte mai mult dp me sau nici nu cred ca as mai sta cu el si in plus nu stiu daca il mai iubesc. daca tin la el sau e doar obisnuinta si faptul ca e primul baiat din viata meahee heedaca se poate sa imi si rasp specialistii. pupiki

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei regreta fa cum iti spune inima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...si eu am 17 anilove struck
si nici eu nu mi-am inceput viata sexuala... dar in schimb am prieten de 1 an si ceva.love struck e super baiatullove struck nu'mi zice nimic.ma lasa sa hotarasc eu fara sa ma influenteze! crede'ma.nu te lua dupa altele ca vei regreta, am prietene care si'au inceput'o si deja cateva regreta, deoarece mai au probleme de sanatate :-s

ai grija de uh:*

de ceea ce vei face_:X:X:X

uh hotarasti, nu altcinevawinking

iar baiatul va fi mandru...:X:X:X, e o onoare pentru un baiat:*^crede'ma:X:XX

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu te lua dupa ele fa ce crezi tu ca este bine si inima ta ce iti dicteaza Nu alte exemple etc pentru ca dupa o sa regreti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare fata si baiat este diferit in felul lui unii baieti se lasa usor influentati de o fata fapt care le determina pe fete sa se foloseasca de baieti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lua dupa ele cand te simti pregatita atunci fa-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa incepi cu un sex oral sau anal si esti cu mult peste prietenele tale!