| DustyFlash a întrebat:

Am nevoie de ajutor nu stiu ce sa mai fac si nu mai pot suporta asta. Zilnic copii de la scoala mea rad de mine din nu stiu ce motiv si nu vreau sa fac ceva groaznic ca acolo doar daca bati pe cineva dovedesti ca esti tare iar eu nu vreau sa bat pe nimeni. ajutati-ma va rog ca nu mai suport asta. Dar m-am gandit cum ca intr-o zii voi fii cineva cult si bogat iar ei niste saraci ce vor trai pe strazi. Dar totusi dati-mi un sfat cum sa scap de chinu asta etern

Răspuns Câştigător
| Jasonn99 a răspuns:

Cred ca foarte multi dintre noi am trait astfel de momente, din varii motive. Sfatul meu este sa nu pui la suflet tot ce ti se spune.Mai ales atunci cand vine de la oameni care nu te apreciaza pentru ceea ce esti. Oamenii sunt rai.Mai ales copii.De obicei ne suparam datorita unui complex pe care-l avem.Dar ei nu te cunosc.Ei sunt doar rai.Pur si simplu ignora-i.Stiu ca este usor de spus dar acest sfat l-am primit si eu cand eram la scoala, acum multi ani.Sunt absolut convins ca vei regreta daca faci vreun gest necugetat.Si daca faci un gest de impuls nu vei fi cu nimic mai breaz decat ei.Fii tu persoana mai puternica.

6 răspunsuri:
| AnotherOne02 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este sa-i ignori.Sau sa devii ca ei.
Totusi eu am ales sa ma inchid in mine si cand nu ma simt in largul sa plec.

| DustyFlash explică (pentru Jasonn99):

Iti multumesc foarte mult de acuma inteleg ca in lume exista mai multi cu aceeasi problema si la fel de buni.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Incearca sa ii eviti si fii tu insati, lasa-i sa zica ce vor. Asa a fost intotdeauna, ba unul este prea gras, ba altul prea slab, ba unul de la tara, ba unul nu stiu cum. Dovedeste-le ca nu te cobori la nivelul lor, si intr-o zi vei fii mandru ca ai facut asta.

| MymyMihaela a răspuns:

Am si eu doua colege in clasa de care toti rad si isi bat joc. Daca le cunosti si te imprietenesti cu ele vei realiza ca sunt de fapt foarte de treaba. Dar multi nu stiu asta, stiu doar sa rada si sa isi bata joc. Sfatul meu este sa iti faci cativa prieteni mai apropiati, si sa stai mai mult cu ei, sa devii mai cool si sa vorbesti cu tipii/tipele populare. Asa am facut si eu. Pana sa incep clasa a 4-a nu aveam decat 2-3 prieteni, si am inceput sa ma integrez si nimeni nu isi mai batea joc de mine. Acum vorbesc cu multe persoane mai populare si ma inteleg bine cu ele. Deci integreaza-te sau fa ceva mai rau. laughing Eu am baut o bere *fara alcool* azi la scoala si de o data toti erau in fata scolii si se uitau la mine, fara motiv. laughing) Sau, fa o bataie cu apa cu cativa prieteni, toti te vor crede mai rebela.winking Eu asa am facut si din nou, toata scoala era cu ochii pe noi. laughing) Oricum, in viata v-or exista si persoane care doar isi vor bate joc, crezandu-se perfecti. -_-

| Mk01 a răspuns:

Dă-i dracului,nu îi băga în seamă,sau i-ai la mişto, asta de obicei îi face să tacă.Le bagi replici gen : Şi ce-mi spui mie, n-ai părinţi? sau Aşa şi?, dacă o spui pe aia cu aşa şi o spui până tace, indiferent de ce zice.

| Liviu a răspuns:

Vezi tu, ai 5 degete la o mana. si dupa cum probabil stii, nu's toate la fel.Asa's si oameni happy Unii primesc o educatie, alti NU happy