| KingMast a întrebat:

Am o prietena foarte buna care a intrat intr-o depresie. Eu unu tot incerc sa ii explic ca un cerc restrans de prieteni si multa singuratate nu ii face bine. As vrea sa aflu si parerea si sfaturile celorlalti.

Răspuns Câştigător
| Ralucagreen23 a răspuns:

Buna.
Pai depinde de ce este depresiva.
Viata ne da lovituri dupa lovituri.
Poate este suparata dintr-o cauza anume.
Nu stiu exact ce sa iti zic... Vorbeste cu ea, explica-i ca nu e bine sa fie trista, ca isi pierde momente din viata din cauza depresiei.
Poate s-a certat cu prietenul, parintii, prietenii..etc.
Poate a luat o nota proasta,ori poate se simte rau.
Poate ii este dor de cineva, sau ii lipseste un lucru anume.
Parerea mea este ca trebuie sa vorbesti cu ea in particular, sa ii spui ca esti acolo, langa ea, ca daca are nevoie de ceva o vei ajuta.
Spune-i sa aiba incredere in tine.
Sper ca te-am ajutat!

7 răspunsuri:
| Luky2896 a răspuns:

Din ce cauza a intrat in depresie?

| KingMast explică (pentru Luky2896):

Chesti obisnuite de adolescenti: parinti nu sunt multumiti de aspectul fizic a abordat un stil a cea ce noi numim pokemoni si anume are parul in vreo 5-7 culori, pirceng in buza, flesh si mai multe gauri in urechi si apoi se plang ai iei de note, ea ia note in general de la 7-8 in sus si ajung chiar si la 10, dar cum sunt parinti axati pe note de 9 si 10 ca vezi doamne.

| Wehrmacht a răspuns:

Si de ce crezi ca multa singuratate nu ii face bine?

| KingMast explică (pentru Wehrmacht):

Pentru ca eu vad in urmatorul mod depresia: depresia o stare mintala in care crezi ca nu mai ai pe nimeni care sa te sustina si sa te accepte asa cum esti. Si vreau sa ii arat ca nu trebuie sa creada asta si ca i.ar fi mai bine daca s.ar distra cu prieteni

| Wehrmacht a răspuns (pentru KingMast):

Adica vrei sa ii arati ca nu este bine sa creada ca este bine ce crezi tu despre depresie? Nu mai bine ai incerca sa ii arati ca nu este bine sa creada ce crede EA? Ca ce ai spus crezi tu, nu ea.Ea poate avea alte motive de suparare.
Mai bine las-o in pace ca poti sa o superi si mai rau.
Poate are probleme in familie.In cazul asta (de exemplu) nu ii poti spune sa se distreze ca asa crezi tu ca-i bine si nu o prea poti ajuta.
O sa isi rezolve singura problemele si o sa se distreze cand vrea ea, nu cand vrea altcineva.

| KingMast explică (pentru Ralucagreen23):

Cred ca este cel mai bun raspuns pe care ar putea sa mi-l ofera cineva, Mersi mult!

| Ralucagreen23 a răspuns (pentru KingMast):

Ma bucur daca te-a ajutat. Iti multumesc pentru `raspuns castigator`.
Sper ca prietena ta sa isi revina. O sa vezi, daca vorbesti cu ea, va fi totul bine. happy