| anonim_4396 a întrebat:

Am rămas corigent la biologie în clasa a 10 a. Pe primul am avut 4 și pe al doilea 5, efectiv nu a vrut sa ma treacă. Tot liceul are o părere proasta despre profesoara de bio. Întrebarea mea este ce ar trebuie sa invat, va fi greu? Este prima data cand rămân. Vreau sa precizez ca sunt pe profilul științe ale naturi și vreau să mă mut pe filologie.

4 răspunsuri:
| Giuliana_Stan_1991 a răspuns:

Trebuie sa inveti toate lectiile.eu sunt corigenta la fizica si sunt in clasa 6.nici eu nu stiu cum va fi...

| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica, ce ar trebui sa inveti?
Pai, toata materia din anul respectiv!
Nici nu ma mir de ce te-a lasat corijent, daca habar nu ai ca trebuia sa inveti ora de ora, lectie cu lectie.
Din pacate, nu te poti muta niciunde daca esti corijent!
Pana nu ai note de trecere la corijenta, nu poti sa te transferi.
Cat priveste profesoara de biologie, daca tu crezi ca are ceva cu tine ca nu vrei sa inveti si trebuie sa te treaca, ca asa vrei tu, cere si directorului de liceu sa vina la examninarea ta, sa vedem daca inveti toata materia si esti pregatit sa le arati tuturor, cat de bun esti la biologie.

| Vassii a răspuns (pentru Violleta2022):

Corigent, nu corijent. N-am avut probleme cu niciun alt profesor, decât cu dansa. Am avut medii de 7 si 8, mai puțin la biologie unde nu vroia sa ma asculte, ma rugam ora de ora. Nu fac nebun pe nimeni, dar această femeie chiar are ceva la cap si chiar pot dovedi. De exemplu cand a corectat un test mi-a dat nota 4, dar dansa calculase total greșit punctajul testului și trebuia să-mi dea 6. Când am fost la ea sa-i zic ca a corectat greșit, a urlat la mine că nu o interesează. Am fost cu testul la doamna ditiginta și i-am arat testul cu tot cu baremul si rezolvarea, mi-a dat dreptate, dar nu avea ce face. Prin urmare este și vina mea că nu prea am învățat, dar și al ministrului care băga profesori fără un test psihologic care sa ateste dacă este bun sau nu de munca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Vassii):

Corect sunt ambii termeni!
Daca nu ai invatat asta la scoala, nu-i nimic, inveti acum!
https://dexonline.ro/definitie/corigenta
https://vorbeste-romaneste.ro/greseala/corijent-sau-corigent