| Maria2012Jade a întrebat:

Atunci cand trebuie sa fac o scadere de fractii ordinare (cu linie de fractie) pot face si simplificari?(dupa ce am adus la acelasi numitor) big grin Cat mai repede va rog, caci maine ma asculta :/!

Răspuns Câştigător
| Diiiia a răspuns:

Da,faci simplificarile si dupa scazi happySucces!

3 răspunsuri:
| Maria2012Jade explică:

Eu zic ca da, dar nu imi mai amintesc atat de bine sad...

| Maria2012Jade explică (pentru Diiiia):

Si daca am impartire de fractii ordinare simplific inainte sa inmultesc prima fractie cu inversul celei de-a doua fractie? De exemplu daca am 15 supra 7 impartit cu 21 supra 60, simplific inainte sa inmultesc 15 supra 7 cu 60 supra 21? happy

| drunkpanda a răspuns (pentru Maria2012Jade):

Da, evident.
iti e mai greu sa simplifici dupa ce ai inmultit 21 cu 7 si 15 cu 60 happy