| dulshe a întrebat:

Azi la ora de tutorie ne-a dat o foaie cu problemele unor adolescenti, si ne-a pus sa incercuim numerele (la problemele care credem k avem si noi), vio las si voua sami lasati numarul la problema/ele voastre
1.Nu cred ca am calitati importante
2.Ma inteleg f rau cu fratii mei
3.Ma intereseaza mult banii
4.Ma preocupa problemele religiei
5.Nu mam decis cu ce voi fi in viata(munca)
6.Nu-mi place forma mea de a fi
7.Ma ingrijorez cand sunt bolnava
8. Mi-e frica sa dau gres in ceva
9. Familia mea nu ma ajuta
10.Imi ia mult timp pana imi fac prieteni
11.Vad f negru viitorul meu, nu stiu ce vreau sa fac
12.Ma obliga sa invat ce nu-mi place
13. Faptul k exista dumnezeu imi da de gandit
14.Sunt f indrazneat/a
15.Problema cu pacatele ma ingrijoreaza
16. Mi-e frica sa nu fiu atractiva
17.Ma tem sa fiu o perosana la fel k toti
18. Mi-e frica sa ajung aksa
19.Sunt fff timi/a
20.Ma ingrijoreaza mult ce se intampla in lume
21.Acasa nu ma lasa sa ma imbrac cum vreau
22.Acasa nu ma lasa sami expun opiniile
23.Niciodata nu am sa ajung ceva care sa merite ceva
24.Ma simt pacatos dar nu indraznesc sa ma spovedesc
25.Ma imbolnavesc usor
26. Mie tare greu sa invat
27.Nu cred ca am sa ajung o buna mama/ un bun tata
28.Ma rusinez mereu cand vb cu o perosana de alt sex
29.Nu inteleg pe nimeni
30.Ma tem sa ajung sa iau vreo boala incurabila
31.Parintii mei nu ma inteleg
32.Nu reusesc sa am buni prieteni
33.Ma tem sa mor tanar
34.Ma tem k nu voi putea sa ma infrunt cu putere la greutatile vietii
35. Mie rusine de parintii mei
36.Imi place de un baiat, dar nu indraznesc sa-i spun
37.Nu cred ca sunt simpatic/a
38.Ma simt singura
39. Miam pus in gand sa fug de aksa
40.Ma ingrijoreaza situatia economica a parintilor mei
41.Profesorii mei nu ma valoreaza prea mult
42.Totul imi iese pe dos
43.Nu reusesc sami gasesc hobbiurile
44.Ma ingrijoreaza sa fiu grasa
45.Nu o sa am putere sa iai decizii importante
46.Knd sunt intr-un grup ma simt respinsa
47.Ma tem sa fiu slav/a alcolului sau drogurilor
48.Ma simt ingrozitor
49.Nimeni nu vrea sa vorbeasca cu mine
50.Ma tot gandesc sa ma sinucid
51.Nu mai am cuvinte cand trebuie sa vb in public
52.Sunt prea agresiv/a
53.Mreu ma gandesc in lucruri despre sex
54.Cred ca sunt foarte rar/a

sper ca va placut chiar daca a lung tare

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce pot sa spun este ca acest test este destinat adolescentilor dar totusi eu iti voi raspunde. (am 22 ani si am invatat sa trec peste multe dintre astfel de probleme)
Dragut din partea profesorului ca ii pasa de voi.

Probleme:
8. Mi se intampla sa imi fie frica sa nu dau gres. (sunt o persoana mai "panicoasa" din fire dar pana la urma ma adun eu) happy
34. Cateodata ma tem ca nu voi putea sa infrunt cu putere greutatile vietii (dar ma refer la greutati nu la nimicuri; asta se completeaza cu punctul 8)
38. Mi se mai intampla si mie sa ma simt singura, cu toate ca am prieteni dar na cred ca oricine mai simte asta din cand in cand.

10 răspunsuri:
| dulshe explică:

Tutorie e dirigintielaughing
scuze dar testul asta a trebuit sal traduc singura din spaniola in romana si nu prea imi gaseam cuvintele, inteleg ffff bine spaniola dar nu prea stiu sa traduc in romana
sorry

| Criiss16 a răspuns:

8, 10, 19, 28, 34, 37...Cam atatbig grin

| borsec a răspuns:

6.Numi place forma mea de a fi
25.Ma imbolnavesc usor

33.Ma tem sa mor tanar

34.Ma tem k nu voi putea sa ma infrunt cu putere la greutatile vietii

42.Totul imi iese pe dos

| jani a răspuns:

Am terminat de mult scoala... dar sincer nu am auzit de materia asta..."tutorie"... ori am imbatranit eu prea repede... ori tu ai probleme de exprimare... ori a inebunit invatamantu romanesc... te las pe tine sa ne lamuresti.

| hashe86 a răspuns:

8. mi e frica sa nu dau gres undeva, poate pentru ca sunt prea perfectionist.
12. ma obliga sa invat ce nu mi place, de fapt eu ma simt obligat fata de ai mei sa urmez acxeasta facultate desi nu e tocmai ceea ce mi doresc. dar nu ma las eu asa usor.
19. "sunt fff timid" e mult spus, insa in unele situatii sunt mai timid decat mi as dori.
20."ma ingrijoreaza mult ce se intampla in lume", nu atat de mult incat sa nu pot dormi noaptea insa imi pasa de ceea ce s intampla in unele zone ale lumii.
24."ma simt pacatos dar nu indraznesc sa ma spovedesc", aici trebuie sa mai "lucrez" putin
38."ma simt singur", asa din cand in cand
40. "ma ingrijoreaza situatia economica a parintilor mei", asta pentu ca inca depind financiar de ei si nu ma simt tocmai confortabil ca ei trebuie sa munceasca pentru mine

| Paula a răspuns:

| Notme a răspuns:

8. Mi-e frica sa dau gres in ceva
30.Ma tem sa ajung sa iau vreo boala incurabila
34.Ma tem k nu voi putea sa ma infrunt cu putere la greutatile vietii

| Kiddu a răspuns:

Poate voiai sa zici : ora de consiliere.
Aleg 34 happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna @dulce,
In primul rand as vrea sa te intreb ce varsta ai; nu de alta, dar modul in care ai scris demonstreaza ca inca nu esti stapan/stapana pe gramatica limbii romane. Mi-a fost destul de greu sa inteleg (la unele intrebari) ce anume vroiai de fapt sa spui... Nu stiu ce ora este "tutorie"... poate imi explici... este cumva o noua materie de studiu despre care nu am auzit pana acum?
Banuiesc ca persoana care tine ore de "tutorie" are studii pedagogice... Intrebarile pe care le-ai pus de la 1 la 54 sunt scrise de acea persoana sau de catre tine?
Absolut toate intrebarile sunt reflectarea multor tipuri de frici... ma tem sa... mi-e frica sa... si sunt foarte foarte negativiste... Nu am cum sa-ti raspund la aceste intrebari pentru ca nu am inteles care este scopul acestora...
Este cumva acela de a va determina sa ganditi negativ?
De exemplu: problema 6: "Nu-mi place forma mea de a fi". Ce sa inteleg din acesta "problema"?
Poate ai sa reusesti sa explici cumva, sau macar sa renunti sa dai asemenea "probleme" pe TPU.ro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5.Nu m-am decis cu ce voi fi in viata(munca)
33.Ma tem sa mor tanar
40.Ma ingrijoreaza situatia economica a parintilor mei
51.Nu mai am cuvinte cand trebuie sa vb in public(big problem!)