| ina22299 a întrebat:

Am 13 ani, peste 3 luni fac 14. As vrea foarte mult un piercing în ureche. În cartilaj mai exact. Părinții au spus ca ma lasă. Dar am auzit ca doare foarte tare. Este chiar asa? Nu mi-e frica sau ceva dar am auzit ca e unul dintre cele mai dureroase piercinguri (google). Nu știu dacă sa îl fac singura, mi-e frica de infecție și sa nu fac ceva greșit. Aveți recomandări de saloane din Ploiești? O sa mi-l facă dacă sunt însoțită de un părinte? Dar fără? Și cam care este prețul. Va rog răspundeți serios. Dacă nu știți nu răspundeți.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| aksynaievoluoy a răspuns:

Buna Ina...nu sunt din Ploiesti dar stiu totul despre piercing-uri ( am 7 in urechea stanga si 4 in cea dreapta deci pot sa zic ca am putina experienta) despre durere pot sa iti zic ca nu e una insuportabila este doar ca si o intepatura de albina dar in 30 de minute ( aprox. Depinde de om la om) nu mai simti nimic la salon doare putin mai incet dar daca ti-l faci acasa iti recomand ac sterilizat +manusi, spirt dezinfectant etc. Dar la salon un pierce costa in jur de 70 lei depine zona poate ajunge si la 150 de lei si cam asa recapitulare : durere nota 6/10 _pret 65-100 lei ( cel in cartilaj ) infectile sunt de 30% deoarece atunci cand iti faci pirce-ul ori ti se da o crema ori depinde ti se da ceva sau ti se recomanda sa iti cumperi o crema sau cevad, dar daca totul e sterilizat va fi ok iarla faza cu parintii ti se va da de la salon un formular cum ca parintii tai sunt de acord dar depinde de fiecare salon poate nu iti cere ❤? succes
Funda?

3 răspunsuri:
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Eu când mi-am făcut m-a durut tare. După un timp am destul de scurt am renunțat definitiv la cercel și mă simt foarte bine așa, adică fără nici un piercing. Mai bine renunță la idee. Eu mă consider destul de frumos și interesant și fără piercing.

| Justme1997 a răspuns:

Initial am vrut un piercing in cartilaj dar m-am razgandit si mi-am facut gauri deasupra cercelului original. Mi s-a spus ca cel din cartilaj doare mai rau, se vindeca in timp mai lung si are un risc mai mare pentru infecții

| ina22299 explică (pentru aksynaievoluoy):

Mulțumesc pentru răspuns! Azi mi-am făcut singura o gaura în lobul urechii. Cu ac steril, spirt, etc. Nu m-a durut chiar deloc, dar simțeam puțin ca "frige". Nu știu cum sa îți spun. Am văzut pe net ca este bine sa curat zona cu apa cu sare (putina sare ca să nu fie prea concentrat) cu o dischetă. Crezi ca este în regula?