| anonimaroz a întrebat:

Am 14 ani, si de curand am un asa zis iubit. Ne scrim deja de 3 luni, ne si vedem pe la scoala, da nu prea vb ca sa nu atragem prea multe priviri. Am iesit de 2 ori. E minunat,chiar tine la mine baiatul,si eu la el ft mult. Ma iubeste foarte mult. Am ras,cu el,am plans. Dar mamei mele cand i-am sps ca vb cu el,nu prea a fost incantata. Din cauza ca el in vara a facut o prostie cu un grup de prieteni,si a avut probleme cu politia. Dar sincer sa va spun nu seamana deloc a criminal sau cv de genul. Din contra,e cuminte,nu fumeaza,nu bea,nici sfant nu e,dar e de treaba. Sincer e de treaba,de cand mai ales e cu mine,s-a schimbat in mai bine. Dar mama nu vede asta. Si spune ca nu-i de nasul meu. Si ca sa nu fiu proasta, sa ma las. Dar cat deja sa ma mai tin, 3 luni deja. M-am tinut dura, dar nu mai pot. Ne-am mai vz intr-o seara si am stat de la 8 pana la 00, imbratisati, si am vb multe si chiar il plac mult. Ce sa fac? Sa ii spun mamei? Ce sa fac sa-si schimbe parerea? Mie si frica sa vb despre el cu ea.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu stiu unde este mama ta la orele alea, cand tu stai cu baiatul imbratisati pana la miez de noapte, dar asa ceva este inacceptabil pentu un copilas de 14 ani lasat pe mana unuia certat cu legea.
Mama ta are dreptate si ar fi bine sa-i spui fiecare pas care-l faci si sa-i ceri acordul.

| Freya1 a răspuns:

Pai ce a facut?

| anonimaroz explică (pentru Violleta2022):

Este un baiat de 15 ani,si el a fost acuzat mai mult pe nedrept. Este dintr-o familie normala,invata la scoala, este un baiat normal, nu este criminal oameni buni, eu nu inteleg dc criticati inainte sa cunoasteti persoana. Si eu nu sunt lasata din voia sortii, sau ca ceva de gen, pur si simplu mama nu era pe teritoriu si noi am iesit dar la ceas nu ne-am uitat. Si imi pare rau ca in ziua de azi se critica in loc de a cunostea mai bine persoana si a o ajutasad

| anonimaroz explică (pentru Freya1):

Baiatul? Pai inca din vara un infoiat se dadea la toti de pe aici si ii facea ratati pe toti si se credea cel mai cel. Iar o gasca de baieti impreuna cu el au vrut sa-l mai potoleasca si s-au vz si au vorbit si ala sarea la bataie si s-au luptat ei putin. Dar unu beat a venit peste ei si l-a batut pe ala mar iar ei neavand ce face au sunat la ambulanta si vinovat a cazut prietenul meu, dar nu e

| Freya1 a răspuns (pentru anonimaroz):

Acuma adevarul este ca orce mama se teme pentru copilul ei si mai ales cand partenerul ei este unul certat cu legea pentru violenta.
Acuma tu trebuie sa fi constienta ca esti destul de micuta iar relatiile astea serioase de stat noapte pe afara sau pe la el inca nu sunt de tine.Mai bine inainte sa te certi cu cineva analizeaza ce prioritati ai tu cum ar fi scoala etc si apoi pune in balanta cata incredere ai tu in el, daca vei fi cu el perioada lunga de timp, daca esti dispusa sa ai o asemenea resposabilitate adica o relatie serioasa si apoi reactia mamei tale ce se intampla daca nu este de acord, daca iti interzice ....ca pierzi de la bani de buzunar,linistea din casa,iesitul din casa,poate iti ia telefonul, poate devine mai restrictiva cu tine, ii cresc pretentiile, te cearta, se ia de el, isi pierde increderea in tine
Gandeste-te un pic si pune in balanta

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimaroz):

Mai fetita, eu stiu ca la 14-15 va considerati atotstiutori, dar nu sunteti nici pe departe acolo.
Ca mama, eu nu ti-as fi permis sa stai mai mult de ora 9 afara, mai ales la 14 ani.
Apoi, cand baiatul a avut probleme cu Politia, asa cum tu singura ai mentionat in textul intrebarii, inseamna ca "este certat cu legea", adica a incalcat legea, de aceea a avut probleme cu Politia!

Aici nu-i vorba de criticat, este vorba de explicat ceea ce tu, atat de micuta nu poti pricepe, ca ceea ce faci nu este normal si nici sanatos la 14 ani, sa ai iubiti, sa iesi afara noaptea, mai ales cu un copil cu bube in cap (certat cu legea).

O inteleg perfect pe mama ta si sunt intru totul de acord cu ea, pentru ca sunt mama si stiu bine cum este sa tremuri pentru copilasul tau. Asculta-ti mama, ca nu te invata de rau si nici nu-ti vrea raul.
La varsta asta, un accident se intampla usor si te marcheaza pe viata.

| Mrfear a răspuns:

La 12 noapte un copil de 14 ani inca nu i acasa? Eu nu mai am voie sa ies pana la 5 deoarece acum se intuneca iar vara pana la 8...9 maxim.Frate ai 14 ani iar la 12, 13, 14 ani e normal ca mama ta sa fie mai protectoare. Daca tipu a avut probleme cu politia acum poate se preface.Totusi poate ai si tu dreptate poate e mai bun dar poate pur si simplu mama ta nu vrea ca tu sa ai iubit.Nu mai fa drame, eu zic sa i spui mamei tale situatia pentru ca pana la urma ea te-a hranit si te-a carat pana sa ai varsta necesara de a merge si inca o sa aiba grija de tine pana la 18 ani, sau chiar mai putin.Stiu o fata care de la 15-16 ani munceste si rar mai iese cu parintii.(poti munci de la 15 ani apropo). Discuta cu mama ta. Dupa mai vedem.

| anonimaroz explică (pentru Freya1):

Dar nu este nimic serios. Oameni buni ce nu este clar, eu nu as spune ca am intentii serioase sau cv de gen, pur si simplu a venit la mine la poarta sa ne vedem gen 30min,si cant am vb nu ne-am uitat la ceas, iar cand ne-am uitat am vz ca era aproape miezul noptii si am venit acasa, nimic grav. Si baiatul n-are intentii rele, el a alergat dp mine cv timp, ca eu n-aveam chef de el, si nu stiu ce a facut si cum a facut ca un gest mi-a atras atentia si mi s-a parut dragut

| anonimaroz explică (pentru Violleta2022):

Hmm,va place sa criticati oamenii, nu? Mai ales daca nu ii stiti. Mie mama nici pe departe nu-mi permite dupa 9 sa ies,dar ce nu e clar. E varsta adolescentei, da, intr-adevar. Dar nu ma cred a totsiutoare, sau cv de genu, am iesit ca niste prieteni sa mai schimbam o vorba si in realitate nu doar virtual, ca la scoala nu prea putem ca atragem priviri. Si mie chiar de-mi da voie mama dupa 6 sa ies la magazin eu nu ies. Dar atunci mama nu era acasa,si am vrut sa ne mai vedem si in realitate si chestii de genul. Si oamenii,alooo,nu am iubiti, e doar un prieten mai apropiat. Nu sunt gen fata rea. Dincontra nici nu prea ma uit la baieti, ca mi se par nasoli chiar unii. Si am dat intrebarea asta nu ca sa fiu acuzata si criticata, ci sa mi se dea un sfat calduros si pe care sa-l intelegem nu gen ca am iubiti ca nu invat. Eu invat, dar imi fac timp si pentru viata personala. Daca dva ati crezut ca sunt o fata rea sau ceva de gen, va inselati amarnic. Scz daca am spus ceva nedrept sau mai vulgar. Dar asta-i realitatea.

| anonimaroz explică (pentru Mrfear):

Am spus,mama nu era pe teritoriu. Si eu ca un,,copil rau care sunt", am iesit pe ascuns,dar nu e faza ca imi permite multe sau ca nu imi da voie sa am un prieten de varsta mea. Pur si simplu mamei nu-i place de el,se impaca ft bine cu parintii lui, dar de el nu-i place. Si jur ca nu e rau baiatul, juur. Invata, nu are prieteni rai si nu bea sau cv de gen. Dar eu am vrut doar sa-mi dati niste sfaturi cum as putea sa-i spun mamei ca m-am vz cu el. Caci mama stia ca noi ne sc, dar ne sc pe ok si mi-am facut vk si am inceput sa vb acolo, si mama vede ca nu mai vb pe ok si cred ca crede ca noi nu mai vb.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimaroz):

Daca ti-ai permis sa iesi afara dupa ora 9 si sa stai pana la miezul noptii cu baietii, inseamna ca nu-ti pasa de ceea ce-ti permite mama, profitand de absenta ei, sa faci taman ce nu ai voie. Asta nu te face un copil cuminte, dimpotriva, unul obraznic, neascultator, care se comporta smechereste, incercand sa scape de sub controlul parintilor, cu prima ocazie cand poate, ca sa-si faca de cap.
Partea cea mai rea in toata povestea asta, este ca tu nu contientizezi ca ai facut un rau, din cauza ca esti mult prea mica sa poti discerne ce-i rau si bine.
Si mai rau este ca cel cu care te intalnesti fara stirea mamei, este un copil cu influente proaste si periculos, odata ce are deja dosar la Politie de la 15 ani.
Spui ca ti-au venit la poarta sa stati de vorba 30 de minute si ati stat 3 ore pana la miezul noptii?!
Inca o buba-n cap pentru tine, total nepotrivit sa iesi noaptea afara, incalcand voit regula mamei.

Un singur lucru as spune mamei tale, sa fie mai severa cu tine, ca ai tendinta sa faci lucruri total nepotrivite, cum te scapa din vedere, sau pleaca de acasa,, cum faci ceea ce nu ai voie sa faci.
Macar pana la 16-17 ani, cand iti mai creste si creierul, sa poti macar sa realizezi ca, ceea ce faci acum, este foarte rau pentru tine si pentru viitorul tau.