| Girl1404 a întrebat:

Buna am 14 ani si nu sunt prea dezvoltata,de ce oare? Toate prietenele de varsta mea sunt foarte dezvoltate eu de ce nu sunt? Ma sperie chestia asta, oare voi ramane asa mereu? Ma puteti ajuta cu un sfat?

9 răspunsuri:
| averagestudent a răspuns:

Dezvoltata...la ce te referi? Inaltime, masa musculara, grasime...
Daca vrei sa fii mai inalta nu prea ai ce sa faci.Dar daca vrei sa ai muschi fa mai mult sport, desi la o fata e bine sa fie cat mai finuta si slabuta.

| Girl1404 explică (pentru averagestudent):

Asa in general la fete e bine sa aiba forme eu nici pe alea nu le am, la inaltime nu ma plang am 1, 68 si 46 kg dar in rest sunt ca un bat

| darrio2007 a răspuns:

Organismul nu se dezvolta la fel de la individ la individ. Chiar daca au aceeasi varsta.

| Girl1404 explică (pentru darrio2007):

Stiu dar pana acum cred ca trebuia sa se produca o schimbare

| August99 a răspuns:

Fiecare se dezvolta in felul lui. Daca acum esti asa nu inseamna ca vei fi mereu asa. Ai timp sa te dezvolti.

| darrio2007 a răspuns (pentru Girl1404):

Ai timp pana pe la 18-19 ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Schimbarile majore ale organismului feminin se manifesta de regula dupa implinirea varstei de 13-14 ani, moment dupa care dezvoltarea fizica se produce intr-un ritm accelerat pana la maturizarea organismului care se produce in jurul varstei de 17-19 ani, in concluzie deocamdata nu ar trebui sa fii ingrijorata. Insa ar fi foarte indicat sa adaugi la greutatea actuala minim 10-12 kg. Multa sanatate!

| Girl1404 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc

| Girl1404 explică (pentru Girl1404):

Si eu as dori sa mai adaug cateva kg dar desi mananc exagerat de mult organismul nu ma lasa sa mai adaug