| Visaancuta a întrebat:

AM 17 ani si sunt in clasa a 11-a la mate-info. Sunt foarte nehotarata in legatura cu facultatea pe care vreau sa o urmez. Eu una as vrea sa stau la birou, eleganta bla bla..Ma gandeam la farmacie ca am auzit ca e usor, dar cand citesc atatea pe internet si vad ca toata lumea e dezamagita de toate facultatile, ca toate sunt pe pile, ma descurajeaza. Ce imi recomandati? Stiu ca trebuie sa fac ceea ce imi place si bla bla. dar trebuie sa iasa si banul.

3 răspunsuri:
| AdElA96 a răspuns:

Buna! Avand in vedere ca esti la mate-info merita sa mergi pe stiinte exacte cum ar fi ASE sau de asemenea la facultatea de informatica. Iar la farmacie e foarte bine si acolo daca iti place chimia merita sa mergi. De tine depinde cel mai mult si eu sunt in situatia ta, merg in clasa a 11-a si sunt total nehotarata dar pe parcursul acestui an sper sa-mi dau seama ce mi se potriveste. O zi frumoasa sa ai!

| Wøodenpints a răspuns:

Ai face o carieră bună în meseria de suport pentru ochelari de soare de interior.

Ești abia clasa a 11-a. Mai ai doi ani. Chair crezi că poți să-ți planifici de acum ce vrei face peste 24 de luni?
Doar oamenii care n-au un prezent se gândesc la viitor.
Și nu-ți face prea mari iluzii de facultate când tu n-ai dat nici bac-ul.

| ucatati a răspuns:

Uite, depinde ce îți place. Și Woodenpints, are, la ce să se gândească. Poți să mergi pe Drept, e o carieră super, câștigi baniiiiiiiii mulți, trebuie să înveți câteva legi acolo și după ai program la serviciu cum vrei tu, mergi odata pe zi, dar nu e obligatoriu sa stai 8 ore...blablabla...poți să fii, de exemplu avocat, magistrat, parlamentar(nu aș opta, măgărie maximă) și farmacist, nu e cum zici tu. E ok să fii farmacist.