| roxanacld123 a întrebat:

Buna am 17 ani si vrea sa ma mut la iubitul meu(19 ani). Daca mama anunta politia are ce sa mi faca mie sau iubitului meu, adica daca dau o declaratie ma mai poate lua acasa?

Răspuns Câştigător
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Tu n-ai pati nimic fiindca esti inca minora, iubitul tau are 19 ani, e major deci ar putea merge si la penitenciar acum deoarece ar ascunde un minor.
Tu ce crezi? Cum crezi tu ca va mutati impreuna? el sigur sta cu ai lui si depinde de ei la ora actuala, ai lui ii dau bani si il intretin deocamdata, chiar daca are o slujba nu cred ca castiga mult.
Mai asteapta vreo 4-5 ani si tu, altii stau cu parintii si la 25 de ani si nu gasesc locuinte.
Nu spun cu rautate doar ti-am dat un sfat
.
E chiar o prostie sa faci asta, e parerea mea.
Oricum toate cele bune!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iarasi dai un raspuns gresit, nici nu mai stiu al catelea la legislatie. Ai face bine sa te abtii si sa raspunzi la categoriile unde chiar te pricepi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are atributii sau drepturi in aceasta situatie, astfel ca mama ta ar face degeaba plangere, fapta de a te muta si locui cu iubitul, in situatia ta, nu constituie infractiune sau contraventie.
Cel mult parintii pot solicita, printr-o actiune in judecata, ca instanta sa te oblige sa te intorci la domiciliul lor. Abia dupa obtinerea unei hotarari judecatoresti definitive de reintoarcere, daca nu o executi de bunavoie si iubitul s-ar opune, parintii o pot pune in executare printr-un executor judecatoresc si acesta poate solicita asistenta politiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ce rau esti si tu acum. Vrea si babuta sa fie userul anului, nu te mai lua de ea.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Am lasat-o in pace pana acum si n-o sa-i mai zic nimic nici pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sper ca te/ai prins ca am zis la misto. Nu m/ar mira sa ai deja ignore de la ea. De fel face asa cand cineva nu ii da dreptate. Cred ca are jumatate de site la ignore laughing

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, doar ca ti-am raspuns asa tocmai spre a afla si utilizatoarea. Nu ma intereseaza daca sunt sau nu ignorat, sunt deja ignorat de mai multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

"sunt deja ignorat de mai multi" Ma mir. Nu pari tipul de persoana care sa se certe cu altii si asa sa iti iei ignore.

| Ara997 a răspuns:

Tu ai vrea, da ar fi bine sa-ti faci niste calculein prealabil.
sa zicem ca:
1. te certi cu "iubitul" si-ti pune sacosa cu bulendre la usa. incotro o iei? ca la mama n-ai lasat loc de bunaziua dupa cum te astepti sa anunte politia
2. cum va veti intretine? pe termen lung spun, viata nu e chiar o joaca de copii si viata in doi cu atat mai mult
3. apare un copil si in acest context revin la intrebarile 1 si 2. cum rezolvi problema?
pune aceste intrebari si "multiubitului" si vezi ce raspunsuri iti da si daca esti multumita i-ati zboru din cuibul parintesc daca nu asteapta sa-ti creasca pene ( adica termina o scoala, cauta-ti o slujba, agoniseste ceva, intre timp te mai maturizeri, pe urma iti faci un prieten/iubit cu venit stabil, va faceti planuri de viitor /familie etc, pe urma comunicati si parintilor ce ati hotarit pe urma va mutati la cuibul vostru etc), ce zici?

| Freya1 a răspuns (pentru Ara997):

Acest raspuns este mai bun decat orce lege big grin

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca unora nu le-au convenit raspunsurile mele. Si apoi m-am mai enervat si eu, uneori, pe acei ce m-au ignit sau chiar injurat si am fost mai acid in postari.