| strawbbery98 a întrebat:

am nevoie de ajutor...am mai multe bubite de la tantari deoarece m-am scarpinat si acum mi-au lasat semne.problema este ca acum vara se vad foarte rau. puteti sa imi da-ti cateva,, retete,, sa scap de ele? fuuuuunda si vot! rapid!

Răspuns Câştigător
| ГЭOPГИ a răspuns:

Crema de galbenele.Te dai cu ea de 2 ori pe zi pana cand iti trec bubitele.O gasesti in farmaciile naturiste nu costa mai mult de 4 lei.

4 răspunsuri:
| strawbbery98 explică (pentru ГЭOPГИ):

Multumesc mult.mai astept si alte raspunsuri!

| Neimportant a răspuns:

Principalele soluţii împotriva tânţarilor disponibile în farmacii sunt gama,, Off", ce cuprinde spray, loţiune şi cremă, fiecare la 115.000 lei şi gama,, Autan", care cuprinde spray, cremă şi loţiune-133.000 fiecare produs, iar dacă doreşti să prepari chiar tu o reţetă poţi să citeşti aici http://www.sfaturilebunicii.ro/......%9Barilor/

La revedere.

| strawbbery98 explică (pentru Neimportant):

Multumesc.dar eu am fost deja intepata si mi-au ramas urme de acestea vreau sa scap nu de tantari..si de ei dar ma intelegi ..multumesc mult!

| Neimportant a răspuns (pentru strawbbery98):

Deci, pentru urme: pungile cu gheaţă sunt o metodă eficientă pentru a înlătura mâncărimile. Gheaţa diminuează fiecare senzaţie şi este ca un anestezic. Apoi urmează uleiul din arbore de ceai care are un efect antiinflamator şi reduce umflăturile şi în plus are proprietăţi anti-bacteriene astfel nu mai apar infecţii şi poate fi cumpărat de la plafar sau farmacie. Mierea de albine este ca un pansament, poţi aplica câteva picături acoperind zona. Bicarbonatul de sodiu este un compus uşor alcalin, care poate ajuta la neutralizarea echilibrul pH-ului pielii. Acesta poate ajuta la diminuarea inflamaţiei care apare la suprafaţa pielii. Bicarbonatul de sodiu se poate amesteca cu puţină apă până se formează o pastă care se aplică direct pe zona afectată. Lămâia şi lime-ul au efecte antimâncărime şi antibacteriene. Sucul sau coaja acestor citrice poate "ucide tot felul de bacterii". Menta poate diminua, de asemenea, mâncărimea. Ca o alternativă, poţi folosi şi pastă de dinţi mentolată. Aloe vera este foarte bună în cazul muşcăturilor de ţânţar. Aceasta ajută la combaterea mâncărimii, a inflamaţiei şi are un efect liniştitor.