| Dianakaulitzz a întrebat:

Buna! Am nevoie de ajutor.

Anul acesta intru in clasa a 8-a. Jumatate din neamul meu nu s-au priceput cu scoala si asa, de exemplu, mama mea a trebuit la 16 ani sa mearga la munca. Si nici ea nu a invatat la scoala din cauza stilului ei greu de viata.

Problema mea este ca, nu mai stiu efectiv nimic, oricum la mate sunt praffff. si desi anul trecut tot ma chinuiam sa tin minte si asa, tot greseam pe teste, eu inteleg si mai greu de fel. Iar nimeni nu ma poate ajuta, de mica n-am stiut ca nu merg la scoala numa asa, ci ca trebuie sa invat.

Eu as vrea sa intru pe filologie, engleza pentru ca sunt foarte buna la engleza.

Nu ma descurc la mate,chimie si fizica si nu am la cine cere ajutor, si cand ceream,ei se enervau si nu aveau rabdare cu mine si ma lasau asa.

Dar ma descurc la istorie,desen, engleza si biologie

Nu cred ca o sa iau nota mare la examen, si m-am cam decis sa intru pe profesionala pe estetica. Oricum eu nu prea stiu multe despre cum se procedeaza si asa, dar vreau sa stiu daca mai are vreun rost sa mai dau examenul, sa ma fac de rusine ca poate iau 2 sau 1, sau sa nu il mai dau si sa ma inscriu direct la profesionala.

Va rog fiti buni! Orice idee este apreciata, multumesc!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai ai un an la dispoziție, pune mâna și inveți, poate ajungi unde vrei tu

| Violleta2022 a răspuns:

La cat s-a sacrificat maica-ta si taica-tu cu munca de la anisori mici, ca tu sa faci ceva in viata, tu de ce nu pui mana sa inveti cu seriozitate si ambitie?
Tu ce scuza ai?

| alibaba99 a răspuns:

Are rost. Niciodata sa nu renunti, trebuie sa incerci. Chiar daca ti se pare ca nu o sa reusesti. Asta este cheia reusitei profesionale, sa nu dai inapoi niciodata. Nu este nici o problema daca nu faci liceul, chiar te as indruma catre o meserie mai banoasa, frizerie de exemplu. Succes si nu renunta niciodata.

| Dianakaulitzz explică (pentru Violleta2022):

Te rog frumos, ai grija la ton.

Nu vreau sa dau multe detalii personale, dar am crescut doar cu mama care nu are scoala si s-a chinuit mult cu mine. Ea nu are asteptari sa ma vada sefa sau ceva, si de exemplu daca ar fi sa merg pe profesionala, si sa ajung sa lucrez la salon, ea s-ar bucura pentru mine, doar sa ma vada asezata.
Nu pot spune ca am neaparat o scuza, dar oricum eu inteleg mai greu de fel, mai ales la mate, nu tin minte absolut nimic

| Dianakaulitzz explică (pentru alibaba99):

Multumesc mult de tot pentru incurajare. Sper sa pot macar sa recapitulez tot ce am facut pana in clasa a 8-a si sa tin minte si sa ma descurc happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dianakaulitzz):

Tocmai de aceea ar trebui sa-ti dai silinta si s ainveti pe rupte, ca sacrificul maica-tii s anul fii fost in van.
Invatand zilnic ajungi sa intelegi, ca matematica asa se invata, rezolvand zilnic probleme si exercitii.