| Ilovedinero a întrebat:

Buna♡.Am nevoie de ajutor din partea FETELOR daca se poate.Trebuie sa imi vina menstruatia iar la mine e o problema putin mai urâta.Am simptome extrem de naspa si inainte si in timpul menstruatiei.Acum cum trebuie sa imi vina am dureri de stomac, ameteli, dureri de cap etc.Maine am antrenament si daca incep sa fac cat de putin efort obosesc extrem de repede si am dureri groaznice de stomac.Ce as putea face sa fiu in forma maine?

4 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Bună! Este destul de greu până îți vine menstruația. Dacă mai faci sport în continuare poți face tot felul de boli și vei avea probleme cu aceasta mai târziu. Eu zic să nu te riști!

Amână-ți antrenamentele până când aceasta îți vine sau până când te simți mai bine. Ai fost pe la vreun medic? N-ar strica!

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce descrii sunt simptome normale. Unele fete/femei au chiar si diaree, deci depinde de organism cum reactioneaza.Pentru unele e mai naosl, pentru altele e mai usor. Ar trebui totusi sa amani antrenamentul.Este recomandat sa faci gimnastica usoara in aceasta perioada, dar cam atat. Daca totusi vrei sa participi, ia-ti macar niste pastile care amelioreaza durerile si cauta sa iei pauze mai dese decat de obicei. Vorbeste si cu antrenorul/antrenoarea, e posibil sa te trimita sa stai pe banca daca explici situatia.

| Ilovedinero explică (pentru sammie):

Problema e ca fac kickbozing si antrenorul e barbat...

| sammie a răspuns (pentru Ilovedinero):

Nu văd o problemă dacă e bărbat. Spune-i că nu te mai duci la antrenament pentru că ai niște probleme.