| Alinootzza a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru big grin Pana acum in ochii multor cunoscuti de-ai mei eu eram fata timida, dar de un an si ceva totul s-a schimbat. In primul rand eu am vrut sa ma transform din acea persoana intr-una mai buna pe care sa o placa toti, dar uite ca mi-a iesit exact pe dos, o fitoasa. Chiar daca ma considera frumoasa, nu-i de ajuns, la inceput ma salutau multi si vorbeau cu mine, insa acum cand ma vad ridica capul si unii nici macar nu ma mai privesc..Am pierdut un prieten foarte bun pe care inca il plac. Sincer nu stiu cum as putea sa ma schimb, adevarul e ca si eu pornesc de la premiza ca daca e baiat sa ma salute el primul si unii nu fac asta. Nu imi place sa fiu asa, insa nu stiu cum sa procedez sa ma schimb. Un sfat mi-ar fi de mare ajutor!

Răspuns Câştigător
| Biiancaaaa a răspuns:

Analizeaza de la inceput: viata ta inainte si viata ta acum. Vezi unde si cu ce ai gresit. Incearca sa ajungi undeva la o balanta intre timiditate si prea mult tupeu.
Nimeni nu e perfect, dar atata timp cat nici tu nu te simti bine in pielea ta, trebuie sa te schimbi.
Incearca sa renunti la fite: in loc sa te multumesti pe tine incearca sa-i multumesti si pe ceilalti. Invata sa-ti ceri iertare cand gresesti si sa ierti mai usor. Poate fi si aici o problema. Atata timp cat tu nu ierti si nu iti pare rau niciodata pentru ce ai facut si ceilalti vor fi la fel de "necrutatori".
Nu gasi intotdeauna problema la ceilalti, gandeste ca si tu gresesti in aceeasi masura cu ei.
Vorbeste cu fostii tai prieteni sa-ti explice de ce te-au considerat fitoasa si au renuntat la tine. Incearca sa le faci pe plac. Chiar daca pentru inceput o sa para un efort fals, cu timpul o sa te obisnuiesti cu modul ala de viata. Nu spun sa fii falsa, zic sa te obisnuiesti sa fii draguta cu cei din jurul tau.
Daca prietenii vechi nu te iarta, fa-ti altii noi.
La fel e si cu prietenul acela foarte bun. Vezi cu ce i-ai gresit, explica-i ca te-ai schimbat, roaga-l sa iti mai dea o sansa.
Si eu sunt de acord cu afirmatia "baiatul saluta primul fata" insa nu trebuie sa creem din asta o discriminare. Nu deduce ca fetele sunt niste printese si ca trebuiesc tratate ca atare.
Avantajeaza-ti personalitatea puternica intr-un mod pozitiv, nu negativ. Multa bafta!

2 răspunsuri:
| Alinootzza explică (pentru Biiancaaaa):

Banuiesc ca la inceput o sa fie superficial acel prieten, el stie ca l-am placut si banuiesc ca se teme in continuare sa se confrunte cu situatia. Crezi ca ar fi bine daca i-as spune ca nu il mai plac si ca as vrea sa fim doar prieteni? Si in legatura cu ceilalti nu prea am cum sa le cer scuze, sunt foarte multi, banuiesc ca vor rade de mine daca fac asta.Voi incerca sa ies si sa le dovedesc ca m-am schimbat sau ca macar incerc.

| Biiancaaaa a răspuns (pentru Alinootzza):

Da tot ce ai mai bun, iar cine nu te accepta nici asa, inseamna ca nu merita sa iti fie prieten, daca nici cand te schimbi nu apreciaza. Cu baiatul, fa cum crezi. Mai bine stai de vorba cu el si sa incercati sa o luati de la capat.(asa cum ai zis tu). happy