| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate in legatura cu ceva:unii oameni fumeaza, adica vreau sa va intreb din ce motive o fac si mai ales de ce o fac? Cum e sa-ti incepi viata de fumator? E adevarat ca prima data te doare in gat?

3 răspunsuri:
| Iyulia3712 a răspuns:

Ca sa se integreze. Nu stiu daca ai observat, dar toata actiunea, socializarea, din scoala se petrece la fumoar. Parerea mea: Nimanui nu cred ca ii place cu adevarat primul fum. O fac pana se obisnuiesc cu senzatia aia de cct, chiar daca nu le place, doar ca sa gie ca toti ceilalti. Sfatul meu, pe care probabil n-o sa-l iei in seama, dar pe care tot o sa ti-l zic, e sa nu te apuci de fumat, sa inveti sa spui nu cand ti se ofera. Pune in balanta ce e mai important pentru tine. Sa socializezi acum cu un anumit grup de oameni pentru maxim cativa ani si sa-ti rapesti singur 20 de ani din viata din cauza fumatului... sau sa spui pass si sa iti demonstrezi tie ca poti sa rezisti tentatiei, sa ramai cu sanatatea si cu banii in buzunar.

| Stefany23 a răspuns (pentru Iyulia3712):

Multumesc!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Iyulia3712):

Sau poți să și socializezi cu acele grupuri, fără să fumezi. Ai doar de câștigat în așa situație.