| adytza12 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare. Se poate intra la filologie si fara sa dai bilingv adica fara intensiv engleza sau franceza?

Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

Da,se poate intra si fara sa dai aceste probe. Exista profile de filologie simplu, fara intensiv sau bilingv engleza/franceza.
Exista totusi o diferenta intre bilingv si intensiv.La bilingv se fac 5 ore de franceza/engleza + o ora de geografie in engleza/franceza.La intensiv se fac doar 4 ore.Mai este o deosebire,si anume ca la bilingv trebuie sa dai obligatoriu proba,dar la intensiv nu.
Deci,daca nu vrei sa dai proba, te poti duce la un profil de filo intensiv, iar daca nu vrei nici intensiv, sunt si profile de filo simplu unde faci ca si in scoala generala, doar 2 -3 ore de engleza si franceza pe saptamana.

5 răspunsuri:
| MariaChrii a răspuns:

Da! se poate intra si fara examen bilingv eu am intrat fara examen bilingv se intra normal cu media de admitere

| adytza12 explică:

Lovegirl15 u esti la filologie? daca da cum ti se pare?

| lovegirl15 a răspuns (pentru adytza12):

Da,sunt la filologie bilingv engleza. Cerintele sunt mari.Fac 5 ore de engleza pe saptamana+ o ora de geografie a Marii Britanii in engleza. Poate te intrebi ce rost are ora aia de geografie a Marii Britanii. Diriga, care e profa de engleza, ne-a spus ca in clasa a-12-a o sa dam un atestat.Va trebui sa facem o prezentare in power point in engleza despre geografia,istoria,cultura,civilizatia unei tari vorbitoare de limba engleza,sau ceva de genu.
Pe langa manualul primit la scoala(pe care noi, personal, nu-l folosim), va trebui sa ma dati bani(o suma destul de frumusica), pentru alte 3 manuale, 2 manuale care va pregatesc pentru primul examen Cambrige + o carte destul de groasa de Michael Vince.Si asa va trebui sa va luati in fiecare an.
Banuiesc ca ai auzit de Cambrige.Este un examen de engleza recunoscut in toata Europa.
Sunt 3 etape:
-pentru incepatori, care se da in clasa a-9a
-pentru avansati(a-11-a)
-si pentru profesionisti.(a-11-a)
Nu are rost sa-l dai pe cel din a-9a,doar daca vrei neaparat sa-ti verifici cunostintele. Examenul costa foarte mul, vreo 6-7 milioane + ca pentru a obtine certificatul, trebuie sa ai cel putin al-2-lea nivel, cel pentru avansati. Daca te consideri foarte pregatita, poti sa-l dai si pe ala de profesionisti.
In rest, facem 4 ore de romana, 2 geografie, 2 istorie, 2 de logica, 1 de sport, 2 de mate, 2 de fizica, 1 de chimie.
Programul e foarte incarcat.Eu am lunea, martea si vinerea cate 7 ore, miercurea am 5, si joia 6.
Pe cand, o prietena de-a mea care e la filo simplu are doar o zi pe saptamana 7 ore, iar eu 3.Probabil datorita orelor in plus de engleza.
Sper ca am explicat tot ce era nevoie, si sper ca am explicat pe intelesul tau.De obicei, nu sunt prea buna la explicat.
Banuiesc ca esti clasa a-8-a,asa ca iti urez succes si sper sa alegi un profil care sa iti placa.

| adytza12 explică (pentru lovegirl15):

Multumesc

| MadalinGGG a răspuns (pentru MariaChrii):

Pai cum ai intrat la bilingv? Au mai rămas locuri libere după repartizare?