| CordovanRaul a întrebat:

Buna am și eu o întrebare sunt in a7a și din a8a vreau să mă mut la alt liceu dar nu știu dacă se trece cu notele de la examen sau de la media cu care treci clasa? Funda!

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2025 – 2026
Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial o reprezintă media generală la evaluarea națională susținută de absolvenții clasei a VIII-a, calculată ca medie aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, a notelor obținute la probele incluse în Evaluarea Națională*.

Criteriile de departajare pentru elevii cu medii egale de admitere – Admitere liceu 2025
În cazul în care doi candidați au medii de admitere egale, aceștia vor fi departajați folosind, în ordine, următoarele criterii:

a) media generală de absolvire a claselor a V-a—a VIII-a;

b) nota obținută la proba de limba și literatura română din cadrul evaluării naționale;

c) nota obținută la proba de matematică din cadrul evaluării naționale;"