| Traficantadecorcodushe a întrebat:

Am si eu o problema.Inainte si dupa perioada de menstruatie am o scurgere vaginala de culoare alba... Ce ar trebui sa fac? Este acesta un motiv de ingrijorare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Este normală această secreție vaginală care protejează vaginul de microbi și poartă denumirea de leucoree în termen medical.
Secreția vaginală normală are caracteristici individuale în ceea ce privește cantitatea și aspectul. Aceste caracteristici pot fi modificate, în mod fiziologic de-a lungul ciclului menstrual sub influența balanței hormonale, în cazul excitației sexuale, în cazul folosirii unor anticoncepționale hormonale, în cazul unor medicații, în cazul sarcinii.
În cazul apariției unei stări patologice (îmbolnăvirea zonei genitale) apar modificări ale aspectului obișnuit în ceea ce privește cantitatea (crește), consistența (devine apoasă sau brânzoasă), culoarea (devine gri, verzuie, galbenă), mirosul (devine neplăcut), modificări ce se pot asocia și cu apariția unor stări cum ar fi mâncărimile, usturimile după urinat, durerile spontane la contactul sexual, senzațiile de arsură.
În concluzie, nu ai de ce să te îngrijorezi, ești bine.
Pa, pa.

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albumina! nu te speria mergi la doctor!

| oooooooo a răspuns:

E o scurgere normala, doar ca e mai abundenta probabil in acea perioada. Daca nu e urat mirositoare, nu cred ca ai motive de ingrijorare. Daca totusi, vrei sa fi sigura, mergi la ginecolog.

| psiholoaga a răspuns:

Este o secretie vaginala normala, cu rol de curatare si lubrifiere a vaginului. Daca nu are aspect ciudat, nu e foarte abundenta (sa murdareasca slipul) si nu miroase urat, e ok.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Subscriu la legiuitoarea. Ti-a spus tot ce ti-as fi spus eu!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E ceva normal, nu e cazul sa te sperii.

| wings a răspuns:

E ceva normal, stai linistita! eu am aceeasi proablema, am fost la ginecolog si a spus ca e ceva normal in aceea perioada!

| wings a răspuns:

E ceva normal, nu te speria! la fel patesc si eu, am mers la ginecolog, si mi-a spus ca e ceva normal in perioada aceea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...ai putea sa incerci sa te speli in fiecare seara cu apa in care ai pus putin bicarbonat(de sodiu bineinteles).

| ady_3636 a răspuns:

Draga spala-te cu ceai de musetel...

| Traficantadecorcodushe explică:

Multumesc mult pentru raspunsurile acordate...Chiar mi-au fost de mare folos!

| b3atrice24 a răspuns:

Cum au spus si ceilalti e normal.Si eu am(eu urasc chestia asta dar nu am ce sa fac).

| sissy a răspuns:

Nu se intampla absolut nimicoh go on! Este perfect normalhappy. Toate fetele patesc astea de obicei cu vreothinking 2 saptamani inainte de menstruatie si dupawinking. Foloseste tampoane zilnice"descreet" pentru scurgeri, caci sunt foarte bunewinking.
NU TE INGRIJORA! e absolut normal.
Si priveste pozitiv lucrurilehappy Macar asa iti dai seama cand trebuie sa iti vina si vei fi pregatita dinaintewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o problema duthe fa-ti un control e cv neobisnuit... succes

| MimyMimi a răspuns (pentru sissy):

Buna. Am si eu o nelamurire ma poti sfatui si pe mine?  Iau ANTICONCEPTIONALE ce ceva timp până acum imi venea menstruatia in ziua 4a -5a maxim acum am terminat folia duminica trecută a trecut saptamana de pauză azi e duminica 12.11. 2017, iar si menstruatia nu mi-a venit inca ceea ce ma face sa ma îngrijorez. Mâine 20.11. 2017 ar trebuit sa incep urmatoarea folie de pastile. Nu stiu ce sa fac. Treaba sta in felul urmator ma gandesc oare sa fiu însărcinată? dar nu am nici un simptom. In schimb am aceea scurgere alba transparenta lucioasă si am citit despre aceasta ca apare inainte si dupa menstruatie si are rolul de a curata vaginul si ca e cv normal sa apara cu cateva zile inaintea menstruatiei cu 4-6 zile. Ce parere aveti ar fi posibil sa imi apara menstruatia chiar daca nu a aparut in parioada de7 zile de pauza intre folii?

| MimyMimi a răspuns (pentru wings):

 Iau ANTICONCEPTIONALE ce ceva timp până acum imi venea menstruatia in ziua 4a -5a maxim acum... am terminat folia duminica trecută 12.11.2.17; a trecut saptamana de pauză azi e duminica 19.11. 2017 iar si menstruatia nu mi-a venit inca ceea ce ma face sa ma îngrijorez. Mâine 20.11. 2017 ar trebuit sa incep urmatoarea folie de pastile. Nu stiu ce sa fac. Treaba sta in felul urmator ma gandesc oare sa fiu însărcinată? dar nu am nici un simptom. In schimb am aceea scurgere alba transparenta lucioasă si am citit despre aceasta ca apare inainte si dupa menstruatie si are rolul de a curata vaginul si ca e cv normal sa apara cu cateva zile inaintea menstruatiei cu 4-6 zile. Ce parere aveti ar fi posibil sa imi apara menstruatia chiar daca nu a aparut in parioada de7 zile de pauza intre folii?