| ArianaAdriana a întrebat:

Buna,as dori neaparat cateva sfaturi utile sau altceva despre cum sa reusesc sa ma integrez cat mai bine intr-o scoala noua, mai ales daca e una din strainatate ca in cazul meu.Situatia e urmatoarea: mereu am fost transferata dintr-o scoala in alta,din Romania in strinatate si viceversa si de cativa ani am inceput sa fiu din ce in ce mai timida si mai inchisa, imi e greu sa interactionez cu cei din jurul meu, imi e foarte greu sa ma integrez in unele locuri insa in unele locuri unde ma simt in largul meu reusesc destul de bine.de obicei in locurile unde simt ca acolo e locul meu! Urmeaza sa ma tranfer la un nou liceu din strainatate un liceu artistic,muzical(pentru ca asta e pasiunea si vocatia mea)si as vrea ca de data asta sa fie diferit sa reusesc sa ma integrez,sa inving timiditatea,sa nu imi fie teama sa imi exprim parerile si sa cer ajutor,si mai ales sa reusesc sa intru intr-un grup, sa simt ca apartin unui loc mai ales pentru ca mereu am vrut sa fac parte dintr-un grup de prieteni, uniti! Va rog sa ma ajutati chiar am mare nevoie!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu te duci mereu in pauze si discuti cu persoane din clasa ta. Eu asa am facut la facultate si ma simt mult mai integrata decat m-am simtit in liceu unde n-am procedat asa.

| ArianaAdriana explică (pentru Adry05):

Da as face insa sunt foarte timida si e ceva ce ma indeamna sa nu fac niciun pas spre a vorbi cu ceilalti, tot cred ca mergand sa vorbesc cu ei dau impresia de bagacioasa sau lucruri de genul asta.Si de obicei si profesorilor imi e foarte greu sa le adresez intrebari daca nu inteleg ceva si altele de genul asta.

| Adry05 a răspuns (pentru ArianaAdriana):

Pai nu mai asculta vocea si du-te, mare chestie. Ai experimentat deja ce inseamna sa nu fi comunicat cu altii, experimenteaza acum si `bagatul` asta. O sa vezi ca e spre bine.

| ArianaAdriana explică (pentru Adry05):

O sa incerc, multumesc!

| munteanuionvictor a răspuns:

Trebuie să fii mai deschisă spre oameni, să intri în vorbă cu ei. Cu siguranță poți găsi și colegi pe gustul tău, adică persoane care te pot înțelege, care au o personalitate compatibilă cu a ta. Succes! Aștept mesajul tău în privat să-mi spui cum te-ai adaptat în noul colectiv.

| macheamamrsM a răspuns:

Ideea e urmatoarea: nu forta prieteniile, nu incerca sa pergi grupuletele care sunt deja acolo. Eprima-te la inceput, dar nu verbal, ci prin actiuni, lasa oamenii sa vina la tine