| JustLittleMe a întrebat:

Buna!
Cum pot sa fac sa invat cat mai bine? De obicei cand ma apuc de invatat eeste ceva ce ma distrage.Cum sa fac sa ma concentrez mai mult si sa si retin?

Funda. :*

Răspuns Câştigător
| Lila10 a răspuns:

Ow, stiu problema, si eu o am de multe ori, oare cand o sa manance odata cainii scoala? M-am saturat de ea! De tot ce trebuie sa invatam, de toti profesorii care se supara cand ii intrebi ceva si dupa te umple de 2-uri! :D :D :D

Cum inveti mai repede? http://www.succesdublu.ro/cum-sa-inveti-mai-repede/

De ce inveti prost? http://www.succesdublu.ro/de-ce-inveti-prost/

Cand invatam ceva nou http://www.succesdublu.ro/nu-ti-lasa-creierul-sa-someze/

Funda?

7 răspunsuri:
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, trebuie sa ai doar camera ta, unde sa te inchizi, unde sa te poti concentra asupra lectiilor tale. Nimeni sa nu te deranjeze.

| oAnonim16 a răspuns:

Helău. şi eu am avut aceeaşi problemă. dar acum am găsit o metodă care mă avantajează să învăţ multe lucruri, ba chiar să le reţin.
1. intră în camera ta, închide uşa, stânge televizorul, pc-ul, telefonul sau alt obiect electronic te poate distrage.
2. deschide caietul şi începe să citeşti lecţia cu voce tare.
3. profesoara mea ( de biologie ) îmi predă pe idei. acum, citeşte prima idee ( sau prima propoziţie ).
4. după, aceeaşi idee citeşte-o cu mare atenţie dar de data asta în gând.
5. lasă foaia/caietul jos şi spune ideea.
îţi spun sigur că funcţionează, cel puţin pentru mine. baftă.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai senzaţia că "ceva" te distrage de la învăţat, şi nu crezi că din cauza propriei tale delăsări nu poţi să te concentrezi pe ceea ce ai de făcut?

| yekto a răspuns:

Inceputul o sa fie mai anevoios dar o sa reusesti.
ar fi bine sa ai pe cineva, coleg, parinte cu care sa discuti/ inveti.
daca nu e vb de cifre ce trebuiesc memorate atunci incearca asta.
Binenteles scapa de orice te-ar putea distrage-tel, pc, tv pisica...
Apuca-te de citit si ia-ti notite folosind propriile cuvinte (ar fi bine sa ai si dexxu pe la indemana). nu rezumat din carte/caiet si notite, ce/ cum intelegi tu lucrul acela (dupa cum spuneam cu propriile tale cuvinte)
discuta cu celalalt despre ce ai/ati invatat.
consulta-te cu cineva care stie sa vezi daca ai intles corect
Stiu ca dureaza mai mult- e munca un pic maim ulta dar pe termen lung ai sa vezi de ce big grin
succes

| JustLittleMe explică (pentru anonim_4396):

Sti ceva, eu nu am pus intrebarea asta sca sa fiu criticata, daca puteai sa imi dai un sfat era bine primit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JustLittleMe):

Nu te-am criticat.

| JustLittleMe explică (pentru Lila10):

Mersi mult :3 :*