| gretablue a întrebat:

deci cum sa incep. azi am vazut niste fete din liceu ca radeau. (ele sunt a 10a, eu a 9a) si am intrat pe facebook-ul uneia dintre ele mai devreme si am vazut ca isi tot postau poze cu fete cu nasul mai coroiat si ziceau 'peste spada'...ma rog. si acele poze si 'porecle' erau pentru o fata, dupa spusele lor : blonda si proasta. una din ele a zis ca o sa isi faca si ea suvite blonde sa arate ce proasta e. si tot radeau pe seama nasului...ii mai lasase una alteia un comentariu : in curand urmeaza o bataie. Acele fete sunt false si barfitoare, nu spun nimic in fata si ma fac sa ma simt foarte prost, deoarece eu am suvite si eu am nasul coroiat asta pentru ca m-am lovit acum cativa ani. Am plans foarte rau mai devreme caci nu am vrut eu sa fiu asa..si de ce rad de mine? ce as putea sa fac?sad

7 răspunsuri:
| Tess a răspuns:

Ciao. Este teribil şi-mi pare tare rău. Aceste fete sunt insensibile, răutăcioase şi foarte superficiale. Nu te lua după ele. Poate nici măcar nu se refereau la tine. Tu te simţi inferioară din cauza nasului dar nu este corect. Îţi faci rău singură şi nu se merită. Pun pariu că nu eşti proastă şi eşti o persoană sensibilă. Este clar că eşti mai bună decât ele.
Din nefericire, nu poţi face mare lucru decât să le ignori şi să-ţi vezi de treaba ta. Cu persoane de genul nu ajungi niciodată la un compromis.
Capul sus, sunt sigură că eşti o persoană frumoasă... Nimeni nu e perfect.
Baftă.

| Bombonyci_Lauriky_1996 a răspuns:

Spunele in fata ca sunt nesimtite. Nu e vina ta ca Dumnezeu ne-a facut asa... tu esti frumoasa si asa. oameni te iubesc asa cum esti tu. big grin big grin big grin daca tu te iubesti asa cum esti e bine happy asa ca nu fii trista! big grin

| BaiatSincer a răspuns:

Buna! crede-ma nu mai pune la suflet tot ce zic alti NU CONTEAZA ASTA, conteaza ca atunci cand te uiti in oglinda sa-ti placa ceea ce vezi si cu siguranta cred ca esti foarte simpatica... nu le arata ca te pui la mintea lor si nu le mai da atentie ....asta o sa le enervezee. si nu are nici un rost sa plangi noi astia dupa TPU te sustinem :* ai grija de tineee :* si nu mai pune la suflet ce zic altiii.

| OkAyAn a răspuns:

Paii sa nu le bagi inseama si daca le vezi ca vor sa se bage inseama cu tine tu fate ca nu le vezi sau ca nu le auzi oricum ai face incearca sa nu le ei in serios! Si sa nu te obosesti sa ii explici ca te deranjeaza ca nu le inereseaza si vor face asta si mai mult cu fiecare ocazie pe care o au!
Deci tine capu sus si cand le vei putea da "palme peste fata"(figurat vorbind) nu te sfii sa nu le faci dar ai grija sa nu ti se intoarca "apararea"! Si ar fi mai bine sa stai cu prieteni adevarati sa nu stai cu cei ce fac glume prostesti pe seama da mai mult de 1-2ori(ca si preteni buni mai fac din astea dar nu s asa de prostesti)!
Oricum TOT ce iti mai pot spune e sa TI CAPU SUS SI SA NU TE DESCURAJEZI!

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau
Draga, dar era vorba despre tine, sau ai tu avioane in cap?
Daca esti absolut sigura ca era vorba despre tine - si nu esti paranoica - ti-as spune ce sa faci.
Dar nu aici, ca mi se va sterge raspunsul. happy

| gretablue explică (pentru Stelutza1990):

Mesaj. happy si eu asa cred...

| iamthewildyouth a răspuns:

Nici nu merita sa te gandesti la asta, cum sa plangi? Bullying-ul e un subiect serios, din cauza caruia multi si-au luat viata. NU lasa vorbele sa te afecteze! NU te gandi ca totul se intampla din cauza ta, nimeni nu merita sa fie ranit. NU pastra totul pentru tine, crezand ca se va termina de la sine. Vorbeste despre ce se intampla cu un adult, un prieten sau cineva in care ai incredere. Fetele astea te-au jignit in fata? Sau doar pe facebook? S-ar putea sa nu fie vorba despre tine, iar daca e, e vorba de cyber-bullying. Trebuie sa stii ca nu esti singura, sunt o multime de copii in aceasta lume care se confrunta cu aceasta situatie zilnic; si chiar daca uneori te simti singura, sunt o gramada de feluri prin care tu si ceilalti, puteti opri genul asta de violenta. Spune-le ca nu iti place ceea ce fac si ca trebuie sa inceteze. Nu te enerva, incearca sa ramai calma cand le vorbesti. Daca iti e teama sa le vorbesti singura, roaga pe cineva sa iti fie alaturi. Vei depasi problema asta cu putin curaj si vointa! Succes!