| XxBlueRosexX a întrebat:

e o chestie ce nu am inteles niciodata, de ce cand e o inmormantare trebuie acoperite toate oglinzile si lucrurile care au reflex?

4 răspunsuri:
| Luchius a răspuns:

Chestii babesti fara importanta.

| NedeaAndrei a răspuns:

Din cauza unor superstiti cretine, care nu au nicio baza logica? Daaar, sa nu fie doar un raspuns sec, din cate am citit, am inteles ca se crede ca oglinzile sunt porti spre lumea mortilor. Funda?

| Lilllith a răspuns:

Tot in Europa se spune ca la moartea unei persoane, toate oglinzile din casa defunctului trebuie acoperite, altfel sufletul decedatului se va retrage in oglinda respectiva si va continua sa salasluiasca in casa sa, motiv pentru care nu va reusi sa-si gaseasca drumul de dupa moarte si deci linistea vesnica. Pe de alta parte, daca cineva se uita in oglinda aflata in casa unui mort atâta vreme cât acesta nu a fost scos din casa, acela va fi urmatorul care va muri.

| Liviu a răspuns (pentru Lilllith):

Mas uita in 10 oglizni la 10 oameni decedati cu ei in casa, nu imi e frica,numai imi e, crezi ca totul se rezuma la moarte?
Zi bine mersi daca te omoara pe loc, insa sa te sperie e mai raulaughing
Eu am visat preoti satanisti, pe satana in persoana, pe Iisus (1 data) in rest, ce pot spune, cred ca ai uda patul domnisoara daca ai visa macar un vis de astalaughing eu tind sa cred in unele lucruri din astea 'paranormale' tu ce zici?