| anonim_4396 a întrebat:

Eu as dori sa merg la un liceu bilingv (engleza). O colega mi-a spus ca la asftel de licee, matematica, fizica etc sunt predate in limba engleza. Este adevarat? Eu oricum ma voi duce la un profil uman, deci nu vor fi foarte multe ore de matematica si fizica, dar chiar mi-ar placea sa stiu. Inca un lucru, cam care sunt avantajele si dezavantajele unui liceu biling?

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Si eu detineam aceeasi proasta informatie ca si tine inainte sa intru la liceu. Nu e adevarat, fata de clasele normale, cei de la bilingv au 4 ore de engleza si o ora de istoria angliei (in engleza!) in clasa a 9-a si geografia angliei, tot in engleza, in clasa a 10-a sau invers... nu stiu exact daca istoria se studiaza in clasa a 9-a sau a 10-a. Oricum, numai materiile astea se fac in engleza, nu mate, nu fizica, nu restul materiilor. Avantaje...sunt destule: la mine la liceu cel putin cei de la profilul mate`info bilingv au si profi mai buni decat noi(mate`info simplu), inveti mai multa engleza ceea ce te va ajuta mult happy. Dezavantaje... eu stiu, poate fi vorba de orarul care este categoric mai incarcat si de faptul ca dai teza la engleza(dar oricum la filo daca te duci dai teza la o limba straina, daca nu chiar 2). Bafta!

6 răspunsuri:
| a2 a răspuns:

Bunahappy eu am o prietena care este la liceu stiinte bilingv engleza, si face toate materiile in lb romana dar are 5 ore de engleza pe' saptamana. Avantaje: inveti multa engleza... sau in fine limba la care te duci; Dezaantaje : dai teza din aceea limba si cum am spus faci cam 5 ore pe saptamana :-s

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este adevarat.Si eu sunt la profil de bilingv si am facut matematica, fizica si chimie doar in primii doi ani de liceu, normal, profesorii predau in limba romana.
Din clasa a XI-a, scapi de toate aceste materii(mate, fizica si chimie).
Avantajele? Simplu. E "bilingv"-adica limbi straine, doua la numar. Si asta o sa-ti foloseasca enorm in viata, indiferent pe ce drum o vei apuca. Poate vei vrea sa urmezi o facultate de specialitate, cum ar fi Limbi moderne aplicate.
Dezavantaje? Sincer, nu vad vreunul. Eventual iti va fi mai greu daca n-ai inclinatie pentru invatarea limbilor straine. Dar nu-ti fa griji, iti trebuie 80 % talent si 20 % munca.

Succes big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

*imi cer scuze pentru greseala de mai sus. Vroiam sa spun 80 % munca si 20 % talentbatting eyelashes sorry again laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu vreau sa dau la profilu filologie bilingv engl. pentru ca am auzit ca e un profil relaxant si nu ai chiar asa mult de invatat si de scris ca la profilu la real.si mai ales mie imi place engl multlove struck si imi puteti spune cum este la acest profil?batting eyelashes
mersi>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amuzant

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu matematica, fizica nu sunt predate in limba engleza. In clasa a IX faci geografia Angliei in engleza si intr-a X istoria angliei tot in engleza. Si eu sunt in clasa a VIII-a si as dori sa merg la un liceu pe profil Filologie - bilingv engleza. Deoarece imi place mult engleza, ma pricep si nu am nici o treaba cu fizica si chimia, mate mai merge. Succes si sper ca ai ajuns acolo unde ai vrut! big grin