| anonim_4396 a întrebat:

Bună,îmi sângerează gingiile foarte tare, câte 2 servețele,am fost la medic și a zis că am dinții strâmbi de asta,ar putea fi și altceva? îmi sâmgerează la dinți,mă spăl de două ori pe zi,nu am probleme cu dinții, în sensul să mă doară sau carii

Răspuns Câştigător
| NanaTuna a răspuns:

Incearca sa folosesti toata gama de produse destinate ingrijirii bucale. Adica:
1. Pasta de dinti- incearca parodontax, intre 2-4 saptamani isi face efectul si opreste sangerarea gingivala. Cauta pe net informatii despre produsele ce contin florura si ce efecte are aceasta asupra dintilor. Sau: foloseste sare sau bicarbonat de sodiu in combinatie cu pasta ta de dinti, are cam aceleasi efecte ca parodontax-ul.
2. Ata dentara-chiar daca n-ai probleme de genul cariilor, este posibil ca gingiile sa-ti sangereze tot din cauza reziduurilor alimentare, in special daca ai o problema cu pozitionarea dintilor.
3. Apa de gura- pentru dinti sensibili iti trebuie ceva fara alcool. La fel, recomand apa de gura de la Parodontax dar si produsul de la Sensodyne (pe care il folosesc in prezent).
4. Periuta de dinti- alege un model cu fire moi pentru a nu irita gingiile, iar periajul trebuie sa fie cat se poate de delicat.
Sper ca aceste sfaturi te-au ajutat cumva. Sangerarile pot aparea din cauza alimentatiei, a consumului de alcool si tutun sau pur si simplu daca esti stresata.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Du-te la stomatolog nu e normal asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Am fost și a zis că nu am nimic

| Adry05 a răspuns:

Daca stomatologul, care e avizat, a zis ca nu e nimic noi c sa mai zicem?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Eu nu cred că nu am nimic, am stat 40 de secunde și mi-a luat 50, nu e normal să
Curgă atàta sânge

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai stat 40 de secunde la dentist si ti-a luat 50 de lei? Ca nu inteleg ce spui laughing Du-te si la alti dentisti daca nu te simti linistita si gata. Oricum gasesti mai mult ajutor decat aici.