| Calofir_Virgil_1996 a întrebat:

Buna ma numesc virgil calofir, sunt in clasa a 8a si ma intereseaza foarte mult viitorul meu. dupa cum stitin anul asta iti alegi un profil ati putea sa-mi dati si mia niste recomandari?

5 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

Depinde ce iti doresti sa faci in viitor, ce vrei sa devii... Poti merge la un liceu teoretic (profil filologie, stiinte sociale, matematica-informatica, stiinte ale naturii) sau la un liceu tehnologic. apoi mai exista liceele cu profil vocational, gen actorie, muzica, pictura, coregrafie, pedagogic.

| ElleAhx a răspuns:

Draga virgil, este foarte simplu: daca materiile tale preferate sunt mate, fizica si informatica, te duci pe mate-info. Daca iti plac biologia si chimia si vrei sa te faci doctor, te duci pe stiintele naturii. Asta la profilul real. Daca esti paralel cu tot ce tine de stiinte exacte te duci la filologie sau stiinte sociale, unde se pune accent pe romana, istorie, geografie si limbi straine.
Daca esti paralel cu scoala, desi nu cred ca e cazul, poti sa te duci la un auto, tehnologic sau sportiv (repet, sper ca nu e cazul). Daca mai ai nelamuriri poti sa ma intrebi laughing

| OnuOnulică a răspuns:

Doar eu am citit calorifer? o.O laughing

| Calofir_Virgil_1996 explică (pentru ElleAhx):

Materiile care imi plac sunt :romana(imi este un pic dificil pentru ca am vinit in Romania de un an si pana atuncea am stat in Spania si nimic de romana dar ma descurc )chimia, fizica si ma pricep la calculatoare

| ElleAhx a răspuns (pentru Calofir_Virgil_1996):

Atunci ti-as sugera un profil de real, mai precis mate info. poti la fel de bine sa alegi si stiintele naturii, dar acolo este putin mai greu.