| AlexandraIleana a întrebat:

Nu stiu ce ii cu mine. Sunt foarte irascibila, ma enervez foarte repede. Va zic sincer ca nu este o zi cand vin acasa de la liceu sa nu ma cert cu amei (din nimicuri). Uneori mai las de la mine..de ex daca ma comport cu mama urat,o jignesc dupa imi pare foarte rau. Daca nu imi iese ceva sau sa nu imi convina iarasi ma enervez. urlu la amei.Dar va zic sincer ca uneori nu numai eu is de vina si uneori imi vine sa merg de acasa dar stau si ma gandesc ca nu i ok ce fac si chiar vreau sa ma schimb,sa fiu o persoana mai buna, sa las mereu de la mine astea le fac dar ma tine o zi doua dupa iarasi la fel. Chiar nu stiu..ar trebui sa apelez la un psiholog sau ceva?

11 răspunsuri:
| marinageorgiana14 a răspuns:

Si mie mi e intampla exact la fel :/ si eu caut un raspuns

| SkyPilot a răspuns:

Lasa mai mult de la tine. Gandeste cel putin 10 secunde inainte de a deschide gura. Incearca sa te gandesti ce I-ar place mamei sau altcuiva cu care te certi. Nu e inca vremea de psiholog, incepi cu ceea ce poti sa faci tu.

| NoName0x0 a răspuns:

Pt inceput te poti duce la psihologul scolii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

Ai fost la vrunu sa zici ca ajuta cu ceva? am vorbit cu atatia, si pe majoritatea nu i-a ajutat cu nimic.

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ea nu dispune de bani proprii, de aceea m.am gandit ca e economic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

Ma refeream la psihologi in general nu la idiotii aia de la scoli. multi mi-au zis ca mai bine nu se duceau ca au iesit mai "la pamant" decat cum au intrat.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Da, personal ar trebui sa apelezi la un psiholog. Esti foarte stresata si nu are sens sa lasi asta sa te acopere.

In cazul in care nu poti, ai putea cauta un consilier la o organizatie neguvernamentala...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alexandra,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu chiar cunosc o persoana, foarte apropiata care s.a dus la un psiholog si care o ajuta sa gaseasca raspunsuri la nedumeriri si rezolvari la probleme. Mai exista si conceptia aceea pur romaneasca si invechita "ca cine se duce la psiholog e nebun" care e total deplasata! Depinde si de oameni si de psihologi, nu generaliza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName0x0):

laughing. tu generalizezi nu eu. tu zici ca o persoana a fost si gata, parca toti ar ajuta. eu am zis ca am vb cu multi, cel putin 12 persoane si 10 din ei nu i-a ajutat cu nimic. tu generalizezi pentru ca " crezi ca daca unu a ajutat gata toti ajuta. dar sunt de acord cu tine, depinde de oameni.

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Replica de final care demonstreaza ca eu nu generalizez: " Depinde si de oameni si de psihologi " :* In schimb tu nu ai ceva de genul ei, din contra " Ma refeream la psihologi in general nu la idiotii aia de la scoli". Asuma.ti ceea ce zici. Ok? :*