| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a întrebat:

sa incep, este o poveste mai lunga dar o voi sintetiza. am o prietena, Dya, care a cunoscut acum 4 luni un baiat, Alex. Se iubeau enorm si se vedea in comportamentul lor, insa de vreo luna, Alex a devenit distant si necomunicativ. Se apucase de droguri. La inceput era un bait foarte deosebit insa de cand a cunoscut-o era la inceput foarte fericit, apoi... Dya stia, si l-a certat pentru ca s-a schimbat si ca lua droguri, fuma si bea mult. Alex insa nu o lua in seama pentru ca. mare parte a timpului nu era lucid pe deplin. Acum 2 saptamani, Alex a iesit in club cu prietenii. A baut apoi a comis o agresiune sexuala. Era cercetat in stare de libertate dupa care a fost arestat 29 de zile. In a 4a zi de cand era inchis, s-a sinucis. Acum, intrebarea mea este ce sa fac sa o fac pe Dya sa nu mai planga non stop.Era sa lesine la scoala de cat a plans. Se simte vinovata, cand vb cu ea imi spune ca poate l-a stresat, poate ca nu ii arata suficient ca il iubeste etc. sentimentul asta de vinovatie nu ii da pace si problema este ca orice ar face isi aminteste de el. plange mereu si chiar nu stiu ce sa ii mai zic ce sa ii mai fac, nu se lasa ajutata, nu vrea sa mearga la psihollog, nu vrea sa comunice cu nimeni aproape.Heelllpp!

Răspuns Câştigător
| NebuniKkdeea a răspuns:

Am sa-ti dau eu un sfat dar nsuh daca e destul de bun ar trebui sa treaca mai departe si sa-i spui ca acel om nu o iubito daca a inceput sa bea si sa ia droguri si plange degeaba ca sunt multi baietii in lumea asta mai frumosi decatt el si sa nu se mai creada vinovata deoarece el sia facut-o cu mana lui nu are nicio legatura ea daca asa sia propus baiatu n-ai ce face sa treaca mai departe si sa inteleaga ca asta e nu e vinovata pentru asa ceva ok.

2 răspunsuri:
| LaRiiuU a răspuns:

Poti sa-i spui ca ea nu are nici o vina, pentru ca nu ea i-a spus ia baiete si fumeaza si drogheazate. E adevarat ca chestia asta a marcato pe viata, dar cu timpul isi va reveni. Tu tot ce poti e sa o sprijini si sa fii langa ea la orice pas ca sa nu faca vreo prostie. Daca esti prietena foarte buna stii ce-i place, asa ca du-o la locuri placute, frumoase, fa-o sa rada convinge-o sa iasa afara...fa tot posibilul sa o scoti din starea in care estebig grin. Sper sa-si revinaa.

| Anca_5174 a răspuns:

EmOkiduzza, sper să nu te sinucizi şi tu încurând, pentru că numele tău îmi da impresia că ai tentaţia aceasta.
În legătură cu ce ai scris, dacă este adevărat, eu aş sfătui persoana respectivă - Dya, în cazul acesta - să meargă mai departe, pentru că va găsii cu siguranţă pe altcineva care să îi fie alături - şi aşa toţi bărbaţii sunt o apă şi un pământ - şi oricum, timpul vindecă orice rană. Psihologii nu şi-ar avea rostul dacă nu manifestă un comportament violent (verbal sau fizic) deoarece plânsul este cel mai bun mod de a te descărca.