| croissant a întrebat:

Bună seara, ati încercat vreodată post negru timp de 40 de zile in care să consumați doar lichide apa ceai? Este dăunătoare?

1 răspuns:
| dorikut a răspuns:

Astfel de regimuri nu sunt recomandate de medici și sunt dăunătoare pentru cei mai mulți dintre oameni.

În literatura de specialitate există lucrări (eg. [1]) care indică posturi de până la 382 de zile, fără efecte negative asupra sănătății, dar pacienții în cauză au fost supervizați medical și au beneficial de suplimente alimentare adaptate nevoilor identificate din testele de sânge.

În orice caz, dacă vrei să începi un post pe cont propriu, fără recomandarea unui medic, recomandat este ca durata să nu depășească 24-48 de ore.

[1] https://academic.oup.com/pmj/article/49/569/203/7064269