| RegeleSalateiDeVinete a întrebat:

Buna seara.La noi in clasa a venit un coleg nou are 14 ani am inteles ca a mers la 9 ani la scoala in fine nu conteaza.Problema este ca i-a murit mama si din cauza asta plange mereu in fiecare pauza si ora faza reaa este ca sta langa mine si pe mine ma deranjeaza cand incepe sa planga si plange in gura mare cam asa crying crying crying.Eu il inteleg ca i-a murit mama dar trebuie sa nu planga chiar mereu.Noi am aflat ca i-a murit mama de la diriginta ca vineri am avut dirigentia si diriginta ne-a spus, noi pana atunci nu stiam de ce plange mereu.Ce sa ma fac, nimic nu-i putem spune nici eu nici colegii deoarece incepe sa planga si pe mine ma deranjeaza cel mai tare ca e in bamca cu mine.

4 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Vb cu diriga sa -l ajute cu consiliere psihologica, trebuie sa aiba scoala psiholog.
dar discret sa nu rada copiii de el.

| RegeleSalateiDeVinete explică (pentru Ara997):

Avem consilier fix Diriginta noastra este consilirul scolii.

| Ara997 a răspuns (pentru RegeleSalateiDeVinete):

Psiholog e una si consilier educational e alta.
copilul asta arenevoie de pshiholog practician intelegi?
daca diriga e doar profa de psihologie nu e suficient, e nevoie de mai mult pentru ca pustiu sufera de un soc posttraumatic.

| Victor453 a răspuns:

Incearca sa-i alinezi cumva sufletul, cu vorbe calde sau ceva de tipu ista. Daca ai vreo retea de socializare a lui, da-mi-o te rog, as vrea sa vorbesc cu el, am aceeasi situatie, cand mi-a murit mama tot plingeam intotdeuna, dar peste un timp mi-a trecut oleac si nu mai pling asa de des.