| Richard002Toto a întrebat:

Bună seara TPU. Vreau să devin PROFESOR DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ - Ce facultate trebuie să urmez pentru a ajunge ce-mi doresc și unde se găsesc asemenea facultăți în țară la noi? happy Mulțumesc Frumos! Ofer funda pentru cel care îmi oferă răspunsul cât mai clar și explicit! happy

Răspuns Câştigător
| apz a răspuns:

Pentru a deveni profesor de limba şi literatura română trebuie să urmezi Facultatea de litere.
Dintr-un search pe Google (nu ştiam decât de cea din Bucureşti), am văzut că mai există facultăţi pe acest domeniu în : Iaşi (Facultatea de litere Alexandru Ioan Cuza), Cluj-Napoca (Facultatea de litere - Universitatea Babeş-Bolyai), Baia Mare (Facultatea de litere - Centrul universitar nord) şi Craiova (Facultatea de litere - Universitatea din Craiova).

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a deveni profesor de Limba si literatura Romana, trebuie sa urmezi cursurile unei Facultatii de Litere dintre cele existente in toate marile centre universitare din Bucuresti, Cluj Napoca, Iasi, Timisoara, Craiova, etc. Spor la invatatura si succes!

| apz a răspuns:

Am uitat să adaug Universitatea "Vasile Alecsandri" din Bacău şi Universitatea Transilvania din Braşov

| Richard002Toto explică (pentru apz):

Mai exact ce specialitate să-mi aleg din cadrul facultății?