| BugsBunny3 a întrebat:

Sunt clasa a 5-a si am facut ceva grav (cred eu). Vorbeam cu o colega prin biletele, si in unul din ele am jignit o profesoara. Un elev de al ei a descoperit biletul si i l-a dat doamnei. I-am cerut scuze etc, dar a zis ca nu poate sa ma ierte.
As putea ramane repetent sau exmatriculat? La noi trebuie sa ai minim 6 la purtare pentru a trece. Mi-e foarte teama si eu am note bune..va rog, ajutati-ma! Multumesc!

11 răspunsuri:
| Lupinne a răspuns:

Ma indoiesc ca o sa iti scada nota la purtare si chiar daca o face, nu o sa fie sub 6. notele la purtare se scad pentru chestii mult mai serioase

| BugsBunny3 explică (pentru Lupinne):

Multumesc, dar chiar daca face plangere la director? Adica am facut-o tampita.

| AnemonaP a răspuns:

Tine minte,trebui sa fii foarte atent cand trimiti biletele, trebuie sa nu scrii cuvinte urate sau ceva despre profesori, biletelele ar putea luate de profesor sau de colegi, nici repetent nici exmatriculat, pentr asa ceva nu se ramane.Profesoara are experienta, nu o sa depuna plangere la director, doar ai ranit-o putin, nu o sa faca nimic happy. Arata-i ca iti pare rau intr-adevar, cumpara-i ceva si poarta-te foarte frumos cu ea.Fii activ la orele ei.

| mona a răspuns:

Nu cred ca vei ramane repetent sau exmatriculat, deja ar fi vorba de razbunare personala aici,, cere-i scuze pana ce te va ierta pentru ca pana la urma asta va face daca e desteapta

| MerVeilleuX a răspuns:

Fi mai silitor la ora ei, poate ai cere-ţi încă odată scuze. Dacă profesoara aceea va cere să-ţi scadă media la purtare şi să fi exmatriculat, vei fi. Dar media nu se poate scade prea mult, profesorii pot scade media numai până la 7 cred şi după aceea vor anaşiza alte persoane situaţia să vadă dacă îţi vor scade mai puţin de 6.

| KaRa23S a răspuns:

Normal ca in clasa a Va mai toti am avut note mari, insa nu-ti face griji in niciun caz nu te va ematricula sau te va lasa repetenta. Epre putin, nici macar un punct la purtare nu prea ar putea sa-ti scada da nu ai facut si alte rele. Stai calma, vezi doar sa ii obtii iertarea, pentru ca s-ar putea sa devina mai dura cu tine la note. Succes!

| YrinaBubulina a răspuns:

Stai calm/a. Exact acelasi lucru mi s-a intamplat si mie in clasa a 5-a. Doar ca eu am jignit uraat de tot profesoru de Tehnologie. La fel, a zis ca nu ma iarta. In timp am fost foarte activa la ore si i-am adus proiecte, acum is favorita lui, si cand ne amintim de intamplare toata clasa incepe sa rada, inclusiv profesorul. Trece :*

| BugsBunny3 explică:

Multumesc pentru raspunsurile voastre! Sunt mai calm acum...dar, nu e profesoara mea, de asta ma tem...

| Lupinne a răspuns (pentru BugsBunny3):

In cel mai rau caz o sa vorbeasca cu parintii tai, zic eu. Si cel mai probabil o sa fie cu ochii pe tine la orele ei. Stai linistit si fii cuminte si constiincios la orele ei si sigur o sa te ierte.

| BugsBunny3 explică (pentru Lupinne):

Dar daca nu e profesoara mea, ce as putea face?

| Lupinne a răspuns (pentru BugsBunny3):

Ai putea sa te duci sa-i duci un buchet de flori sau ceva si sa-i ceri din nou iertare, desi nu toate profesoarelor le place asta, unele poate o sa reactioneze urat daca faci asta. Eu zic sa astepti sa vezi daca face ea ceva. Mai ales daca nu e profesoara ta. Daca o sa vorbeasca cu diriginta ta, atunci o sa ii explici si ei ca iti pare rau etc etc. In rest nu stiu ce ai mai putea sa faci.