| DianusIoana a întrebat:

Sunt fata si sunt foarte complexata deoarece am 14 ani si 1.85 înălțime si mi e jena sa port încălțăminte cu toc de 5-6 cm deoarece ma gandesc ca va intoarce lumea capul dupa mine. Sunt cea mai inalta din clasa si mi e rusine.Ce sa fac cu tocurile? Nu vreau raspunsuri prostești!

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Poarta tocuri daca iti plac. De fapt, e chiar indicat. 5-6 cm nici nu se simt.
Nu va intoarce nimeni capul dupa tine. Poate doar ca sa te admire. Nu te complexa inutil. Capul sus!

13 răspunsuri:
| ionutz2240 a răspuns:

Poarta tocuri, ce daca se uita lumea dupa tine, lasa-i in pace.Conteaza se te simți bine la eveniment daca chiar vrei poti renunța la tocuri si sa porti balerini sau ceva care sa nu te faca mai înaltă.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

1.85 la 14 ani? Wow! Daca iti plac incaltarile respective poarta-le. La inaltimea asta te faci remarcata si daca esti desculta. Nici incaltamintea perfect plata nu e sanatoasa, cativa centimetri de toc acolo (4-5) sunt chiar indicati. Esti foarte draguta, sa nu fii complexata de inaltimea ta. De curiozitate, ce marime ai la picior?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreia67):

Iti dai seama daca eu port 45 si am doar 183 rolling on the floor. Desi numerele sunt o prostie. In UK imi vine doar 47, abia gasesc pantofi naiba.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca fata daca porti mai mult de 40-41 deja incepi sa ai probleme cu gasirea incaltarilor iar daca ai peste 42 deja devine cosmar. Majoritatea modelelor se fac doar 36-41, destule doar 36-40, putine 36-42, extrem de putine 43, 44 sau 45.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreia67):

Nu stiam asta. Naspa

| JustMeAnca68 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine. In ziua de astăzi sunt foarte multe femei care isi doresc sa fie înalte. Poti sa porți tocuri doar ca nu trebuie sa fie foare inalte. Încearcă tocuri stiletto, arată foarte bine mai ales pe fete înalte si cu picioare frumoase

| Peridava a răspuns (pentru andreia67):

Eronat! 40-41 se gasesc in mod curent. "Problema" e ca prea multe femei poarta aceste numere si se vand repede. Am in familie femei cu picior mare. Despre barbati, ce sa mai zic!

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru Peridava):

Eu port 40-41 si stiu mai bine. Un 40 chinezesc are 25.5 cm masurati chinezeste, cam 26 cm masurati europeneste care corespunde cu 39 de fapt. 41 are 26 adica un 26.5-26.6 deci cam cat un 40 european. Mie 41 chinezesc in general imi vine bine, dar nu larg. 40 ori ma bate in varf ori e la fix pe lungime dar prea ingust/stramt. In plus destule magazine(in special cu chinezarii) aduc max. 40 (chinezesc). 41 e standard dar cu limitarile pe care le-am zis. 42-ul actual e cam ca 41 inainte. 40 si 41 NU se vand repede dar se intampla ca dintr-o serie 36-41 de 12 perechi sa "zboare" mai repede singura pereche 41 decat cele 2 perechi 40 dar asta doar la unele modele. Cel mai bine se vinde 37, urmat de 36 si 38, apoi 39 si 40, 41 se vinde in general greu dar poti sa ai noroc. Nu e chiar o regula. Vand incaltaminte de 5 ani, am deja experienta.

| Peridava a răspuns (pentru andreia67):

Pfui! Eu nu vorbesc de chinezarii. Si nici nu vreau sa le vad. Vorbesc de incaltamintea (aproape) normala din magazine. Prefer pielea naturala. Dar daca e o imitatie buna, mai las si eu din conditii.
Da, stiu ca nu se potrivesc marimile, ca sunt mai mici.

| DianusIoana explică (pentru andreia67):

39-40 port.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru DianusIoana):

Mare noroc ai. Ai piciorul foarte mic pentru inaltimea asta.

| DianusIoana explică (pentru andreia67):

Poate uneori 41 dar mai rar...cel mai des 40....nu cred ca e atat de mare pentru inaltimea mea!

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru DianusIoana):

Tocmai ca e foarte mic si iti poti gasi orice model. De aia ti-am zis ca ai noroc.