| anonimuldepegoogle a întrebat:

Bună TPU!
Acum câteva zile la noi în școală a venit un băiat nou,acest băiat este de la orfelinat și are probleme de comportament,diriga ne a spus sa îl evitam asta am și făcut pana astăzi,când m-am dus la el sa îl chem pe teren (el în pauze sta singur și mi-a fost mila de el) în fine, el nu mi-a răspuns și l am lăsat împace. După m-am dus la el in clasa și i am făcut cu mana,iar el mi-a arătat un semn urat,apoi profesoara care era de serviciu m-a dus la directiune și m-a întrebat ce s-a întâmplat si eu i-am spus, Ea m-a întrebat dacă i am arătat și eu acel semn iar eu i-am zis ca nu, dar eu l am arătat, întrebarea mea este se poate întâmplat ceva grav adică îmi poate scădea nota la purtare( a spus ca se va uita pe camere)

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Te cam grăbești sa judeci un om care a trecut prin traume pe care nu ti le poti imagina.
Iar problemele de comportament sunt una și "dizabilitățile", așa cum teribil de elegant te-ai exprimat tu, sunt alta și sunt firești având în vedere că omul ăla a fost abandonat de părinți și a crescut prin orfelinate românești unde nu doar că nu ți se vindeca traumele, mai degrabă ți se adancesc alea pe care le ai deja și ți se produc altele noi.
Nu ai cum sa ai un comportament obișnuit în situația asta și tu nu ai niciun drept să-l judeci.

Că însăși diriginta a recomandat celorlalți sa-l evite în loc sa încerce să-l integreze în colectiv, să facă un efort, că de asta e dascăl, mi se pare cel mai grav și impardonabil.

Lipsa de empatie e o problema acuta la noi, dar ne place sa judecăm ca nimeni alții.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai dovedit cu nimic ca esti mai breaz ca colegul tau de la orfelinat, in plus ai mintit, iar profesorii pot vedea gestul facut, pe camere.
Urat, extrem de urat, atat gestul cat si minciuna!
Sper ca nu asta te invata parintii acasa, ca sa interpreteaza toata lumea.
Oricum meriti nota scazuta la purtare pentru acest lucru.

| MaryMaria333 a răspuns:

Stai liniștit că nu ai facut ceva asa grav cum li se pare unora, nu ai facut o crimă, a fost doar o mică ieșire!
In ziua de azi nu mai suntem ca de pe vremea lui Ceașcă. Țin minte de pe vremea când eram la școală că aveam si noi camere de luat vederi+audio. La câte o văzut si o auzit biata cameră ar fi trebuit să nu avem nici 1 la purtare! )))
Bun. Acum cu privire la problema ta... Eu te înțeleg perfect cum poate te'a deranjat faptul că ți'a facut acele gesturi și i'ai ripostat, dar parerea mea e că ar fi cel mai bine să îl lași dracu pe ăla, nu te coborî la mintea lui că 100/1.000 are grave probleme la capitală și e de înțeles. El nu judecă asa ca un om normal. Ce vrei să ceri de la unu ca ăsta? Ii exact ca si cum un bolnav ar da cu pistolul de apă dupa tine. Tu ce faci, iei inapoi o găleată de apă si i'o torni in cap? Esti cu mintea întreagă, nu are rost să îl imiți. +nu înțeleg ce caută printre voi, din cate stiu există scoli speciale pentru copii cu dizabilitati. In fine.
Apropo de faza cu mințitul cu sigur ai făcut'o de frică să nu îți scadă nota la purtare. In locul tău eu le'aș fi spus adevărul că m'a deranjat prea tare gestul si nu m-am putut abține pe moment. Pur si simplu mi'aș asuma tot! Scurt pe 2.
Capul sus, nu te mai stresa happy

| ywar a răspuns:

Are cu siguranta niste traume acel copil. Tot ceea ce face nu are legatura cu tine, are legatura cu trecutul sau care probabil nu a fost foarte fericit. Asadar. Daca iti face un gest nepotrivit trateaza-l cu ingaduinta. Poti sa ignori. Nu intoarce si nu incuraja comportamentul de maidan.

| anonimuldepegoogle explică (pentru Violleta2022):

Doar pentru atât nu prea cred

| darrio2007 a răspuns:

Daca iti faci probleme ca se vor uita pe camere, totul este clar. Nu i-ai facut cu mana ci i-ai aratat si tu vreun semn.
In locul tau, nu as mai fi mintit pe aici.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimuldepegoogle):

Daca s-a ajuns deja la director, atunci nu va ramane neinvestigata si nepedepsita problema asta.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu te grăbi TU sa ma mă intelegi gresit! Nu as fi putut să mint că e a dracului de sănătos doar ca sa par mai "empatică" Tocmai aia am vrut să zic, la el sunt de inteles ieșirile pe care le are că e copil cu probleme. Si crezi ca diriginta le'a propus colegilor sa il evite așa, de florile mărului? Nicidecum zic eu. El cum nu gândește e in stare de multe. Asa ca fapt divers, un om bolnav poate sa bage cuțitul în tine si nu răspunde penal pentru ca nu are minte si nu stie ce face.
Nu primesc fundă? Atata bai sa fie. Nu depind eu de aia, prefer să vorbesc liber si sa fiu sinceră. Intentia mea a fost să ajut nu sa trântesc acolo un raspuns pentru niste puncte.

| VoidEternal a răspuns (pentru MaryMaria333):

Cine a zis că e un om bolnav? In afara de tine.
Repet, probleme de comportament nu înseamnă că omul are un handicap, că "nu gândește și că e in stare de multe cum zici tu.

Nu răspunde penal? Despre ce vorbim aici? Cine a zis așa ceva?

Probabil că are probleme de atitudine, de respectarea autorității și altele de genul asta, iar asta e normal având în vedere circumstanțele.

PS: a zis cineva ceva despre funde? Crezi că eu am răspuns ca sa primesc funde? Mama a fost asistent maternal și a crescut multi copii abandonați, așa că știu la prima mână ce traume au copiii ăștia.

| DavidVreauIubitapls a răspuns:

Ba il duci in baie si il bati de se caca pe el simplu