| AlexAL275 a întrebat:

Am 17 ani, 1.69 înăltime și 65 de kg. Aș mai vrea să mă înalț, dar fără a practica baschet. Help!

12 răspunsuri:
| Reghqen a răspuns:

Între 16-18 ani din câte știu eu este un boom în înălțime de vreo 10-15 centimetri, după 18 ani viteza cu care crești este mai lentă, încă nu știu la câți ani se oprește creșterea, dar la 17 ani ai tăi mai ai câtiva ani să crești!
Dacă ai tăi sunt înalți și tu o să fii inalt!

| nojudgements a răspuns:

Te poti înalta sau dezvolta si fara baschet, ci practicand orice alt sport sau sala.
Si nu te gândi ca te înaltezi dupa o 2 săptămâni de jucat baschet, ci ai nevoie de foarte mult timp, unii fac asta de mici

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns:

Practică volei.

| Reghqen a răspuns (pentru AngelErmin):

Cum îmi poți spune tu mie să nu mai informez prost oamenii când ai 16 ani? laughing
Nu se oprește la 16! Eu am 19 ani acum, fac 20 în august, iar când aveam 15 ani aproape 16 eram 166 centimetri, acum că am 19 sunt 178 centimetri deci am crescut încă 12 centimetri.
Numai face tu pe desteptul, dacă nu știi nu răspunde la mesajul meu.
O să îmi dai dreptate când o să ajungi și tu la 180 centimetriwinking

| Reghqen a răspuns (pentru AngelErmin):

Observ cât știi, blocarea creșterii se întamplă doar atunci când ridici multe kg și pui multă presiune pe coloană, în rest creșterea e normală dacă ai grija la cum tragi și cât tragi.
Am tras și eu de fiare și nu m-am oprit deloc în creștere.
Țin să menționez că blocarea creșterii prin greutăți se întămpla foarte rar.
Și încă ceva, Dennis Rodman la 19 ani avea 180 centimetri, la 21 a ajuns la 203 centimetri, deci mai are timp!

| Andreeush a răspuns:

Fără să practici vreun sport nu prea ai șanse.

Răspuns utilizator avertizat