| Anna785 a întrebat:

Buna tpu, am 17 ani, sunt la liceu clasa a11-a si imi este teama de colegii mei sa vorbesc cu ei uneori chiar si sa stau langa ei,nu stiu ce sa fac, ma simt in plus,ma desconsider mereu ma cred ca nu sunt asa buna ca ei, din cauza aceasta nu am nici note bune din cauza ca imi este rusine sa ies in fata si bat in retragere.
spuneti-mi ce sa fac sa pot sa fiu mai prietenoasa si sa ma pot intelege cu ei

Răspuns Câştigător
| Mariapetrupanainte a răspuns:

Si eu ma simt in plus uneori in clasa la mine sunt doua grupusore de fete si eu nu inteleg din care apartin si uneori au o tema de discutie in care nu pot intra si eu in coversatie cauta o persoana sau mai multe cu care sa te simti comod si sa ai ce vorbi cu ele si nu te comlexa finca viata o sa ti se faca neagra mereu ai sa fii trista si pesimista esti buna asa cum esti si fa ca oamenii din jur sa te accepte si asa cu esti insa poti incerca sa te schimbi sa fii mai sociabila si impreeteneste cu toti.Si nu te rusina mai ales la lectii ca tu in primul rind ai sa perzi nu ai sa mai ai alcele note pe care le-ai avut si te temi ca nu ai sa raspuzi corecti si ei o sa te rida? nu te teme chiar daca ai sa gresesti din ea ai sa poti invata ceva si nai s-o mai repeti.si de mine rid cred ca-s proasta da de aici ma duc la olimpiada insa eu nu ma uit la ei vreau sa incerc si stiu ca pot chiar daca am sa ma pravalesc si ce daca? mai pe urma am sa invat si mai mult.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Pai asta depinde de tine. Acum faza e sa vorbesti cat mai mult, sa fi cat mai amuzanta si sa poti iesi in evidenta. Daca lucrurile astea nu te caracterizeaza nu ai ce face. Renunta si accepta-ti conditia. Fii ceea ce esti,

| Anna785 explică (pentru T0T):

Multumesc pentru raspuns:*

| Mayar a răspuns:

Da ce te-ntere pe tine de altii? Poti sa mergi la tabla si sa vorbesti de Obama - ceilalti rad, fac misto de tine, si pe tine ce te-ntere?! Iti dau ei bani pe purtare sau ceva?!
Mai, sunt sigura ca la tine i nclasa exista cel putin o persoana cu care te intelegi - vorbeste cu ea. De asemenea, exista fiinte umane si in clasele alaturate, si nu cred ca toate sunt asa increzute.
Asa ca nu te mai tot crampona. Nu esti cea ma ibuna, nu o sa fi niciodata - nici ele. Mereu o sa fie cineva mai bun ca tine si cineva ma irpost ca tine. Ele nu sunt un etalon. Deci... starea ta nu are niciun sens. Ia termina si uite-te la o comedie. Sau joaca counter si mai omoara pe cativa laughing