| Mituca a întrebat:

Am nevoie de ceva sfaturi. Anul acesta am examenul de capacitate si nu pot sa imi gasesc un profil. Nu pot intelege matematica si cea de M1 ar fi o mare problema dar vreau sa fac programare. De felul meu o sa ma indrept spre actorie dar vreau sa am mai multe posibilitati (chimia si programarea sunt atragatoare). Imi este frica de mate-info datorita dizabilitatilor mele la matematica. Chiar daca as face fata pur si simplu... as intra in depresie de la atata matematica. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| August99 a răspuns:

Poti sa te muti si in a12a dar atunci nu mai prea are rost adica ar fi greu

9 răspunsuri:
| mnbvf a răspuns:

Să intri în depresie de la matematică? Lol, matematica e chiar ușoară dacă ai puțină logică. La matematică poți să faci pregătire sau pentru viitor, dacă vrei programare poți să te apuci de niște cursuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai intra in depresie de la atat matematica nu vad de ce vrei sa mai faci programare

| August99 a răspuns:

Programarea e frumoasa dar matematica face probleme mereu... stiu despre ce vorbesti. Vrei neaparat sa faci la liceu asta? Eu am mers pe principiul ca sa intru la un liceu sa il termin oricum dupa aceea fac altceva.

| Mituca explică (pentru August99):

Mate-info ofera cele mai multe posibilitati. Daca vreau sa urmez politehnica sau actoria cel mai bine plec de la mate-info. Pe cand de la filo plec cu handicap catre poli.

| Mituca explică (pentru mnbvf):

Nu am nevoie sa mi se sufle in ureche de la oamenii geniali la matematica. Multumesc ca ai raspuns dar pentru unii zeci de formule aplicate si rotite ore intregi pe zi pot oferi putina stare de anxietate si frustrare.

| August99 a răspuns (pentru Mituca):

La mate info e foarte greu. sa nu regreti mai tarziu

| Mituca explică (pentru August99):

Totusi, in caz ca vreau sa imi schimb profilul... in ce clasa se poate face?

| August99 a răspuns (pentru Mituca):

In orice clasa doar sa te accepte dirigintele

| Mituca explică (pentru August99):

Ma refer sa trec de la mate-info la filologie. Se dau diferente, dar pana in ce clasa este posibil?