| vladionut94 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare care sper sa primesc un sfat bun
sunt intro relatie de vreo 2 ani cu o fata care o cunosc din cls 2 si care am fost colegi pana in clasa 12 si problema este ca o iubesc enorm pe fata asta cum ma iubeste si ea pe mine cu ea mi-am inceput viata sexuala la 20 ani acum avand amandoi 21 ani eu am mers la facultate ea lucreaza pentru ca sa se intretina pentru ca nu are parinti si a fost luat in plasament de micuta de un asistent maternal ma mir ca o fata asa frumoasa a avut ghinionu asta din cauza unei studente care a abadonata de o tanara si familia mea nu acepta acest lucru sa am o relatie cu fata si eu imi doresc pe viitor sa ma casatoresc cu ea ce ziceti dragostea are limite sa imi reneg toata familia pentru ea si sa constat peste cateva ani ca parinti au avut dreptate ca nu trebuia sa ma complic sau credeti ca o sa avem un viitor ce ma sfatuiti sa fac sa imi ascult inima sau sa imi ascult parinti sa imi gasesc o fata macar cu parinti si saraci cum au spus ei eu fiind dintr-o familie mai instarita ps: mie mi se pare fata asta foarte frumoasa, devreme acasa, si foarte fidela ps: ce ati face in locu meu sa stau singur cu ea fara ajutoru parintilor sau imi gasesc o fata care sa le placa si sa ma sustina si ei ca vai doamne i-as face de rusine pe a mei si pe fratemeu cel care au o fata din familie buna si instarita, sa fiu eu oare oaie neagra a familiei sau nu

Răspuns Câştigător
| Ana2333 a răspuns:

Nu trebuie sa ajungi pana acolo, sa iti renegi familia, cu siguranta iti va parea rau mai tarziu. Parintii au datoria de a te indruma sa faci lucrurile asa cum trebuie, dar unii mai si exagereaza crezand ca daca te opresc din a face anumite lucruri va fi totul bine. Acum ai o anumita varsta si poti decide singur ce si cum iar pentru faptul ca vrei sa te casatoresti, trebuie sa iei in calcul toate variantele si bune si rele, daca tu ai gasit fata aceasta si care e potrivita poti incerca sa vezi cum decurg lucrurile, daca tu te gandesti la faptul ca poate se va intampla asa cum spun parintii tai se prea poate ca sa pierzi o fata pe care nu o vei mai gasi nicaieri, si vei regreta apoi ca nu ai facut asa cum ai vrut tu. Daca se dovedeste ca lucrurile sa decurga asa cum au spus parintii tai, asta este, o consideri o experinte care iti va deschide ochii si vei trece mai departe.

7 răspunsuri:
| Ana2333 a răspuns:

Buna! Daca tu esti sigur ca ea este potrivita pentru tine poti face pasul asta, pana la urma toata tu vei trai cu ea, nu parintii tai. Va trebui ca ei sa se impace cu ideea si cu asta basta.

| vladionut94 explică (pentru Ana2333):

Bine zici ca si eu m-am gandit la un momendat o sa o accepte

| Ana2333 a răspuns:

Nu au incotro, si daca ei nu o accepta pentru ca nu are situatie financiara foarte buna, asta este un motiv in plus ca voi doi impreuna sa va ambitionati sa schimbati starea situatiei financiare, demonstrandu-le ca nu conteaza de unde provii, daca vrei sa faci ceva si sa devii cineva se poate

| vladionut94 explică (pentru Ana2333):

Se poate bine spus dar oare trebuie sa imi reneg familia pentru ea chiar daca o iubesc enorm ca nici nu as vrea sa fac o greseala sa imi para rau si a mei sa imi spuna ca au avut dreptate ca poate parea frumos o perioada dupa aceea ce facem

| MorganaM a răspuns:

Nu inteleg ce legatura are iubirea cu a avea sau nu parinti...

| Jijell a răspuns (pentru MorganaM):

Probabil ca parintii lui nu sunt de acord sa ia de nevasta o fata saraca.

| MorganaM a răspuns (pentru Jijell):

Asta e alta treaba. Pai, isi poate lua una cu bani, dar sunt mari sanse sa fie o scorpie...