| Justarand0mguy08 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare daca am o problema cu sexualitatea mea, adica nu stiu daca imi plac baietii sau doar fetele as putea sa merg la un pshiolog pentru asta sau doar va suna parintii si va deveni homofoba? (Inainte sa va luati de faptul ca ar putea sa imi placa baietii si sa fiu bi tineti cont ca am doar 15 ani si sunt confuz)

7 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Tu n-ai fost indragostit pana acum, de asta nu stii ce-i cu tine.
Mergi pe firul firesc.
Gaseste o fata cu care sa legi o prietenie sau mai mult de atat. Dupa ce va cunoasteti mai bine, vor apare sentimentele si n-o sa mai ai dubii.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai putea incerca la psihologul scolii, daca simti nevoia sa discuti lucrurile astea delicate cu cineva.
Si inceteaza sa o mai numesti problema. Ai 15 ani. La varsta asta, hormonii tai duduie. E si normal ca cate o data sa fi atat de tare in calduri, incat sa simti placere si catre celalalt gen. Asta pentru ca organismul tau abia se tine sub control pentru a te imperechea cu cineva. Unii adolescenti au un apetit sexual mai mare decat ceilalti. Si de asta apar adolescenti care ravnesc si la partea asta homosexuala.
Un sfat pentru tine, ar fi sa practici un sport mai intens cu care sa-ti ocupi timpul si sa incerci sa ai o viata sociala activa. Vorbeste cu oamenii mai des, iesi in oras cu ei, joaca un fotbal, baschet, mergi la sala, etc. Ai energia asta extra in corp pentru a o consuma formandu-ti urmatoarea ta viata de adult. Nu sa o inabusi, intrebandu-te pasiv, : "Oare imi plac baietii, sau fetele"?

| ania a răspuns:

In general sunt confuji adolescentii care nu au avut o relatie foarte buna, hranitiare cu parintele de acelasi sex, sau a fost absent si atunci ramane un gol, o tanjire neimplinita pe care adolescentul incearca sa o umple cu cineva de acelasi sex, sau mama cand a fost insarcinata a dorit un copil de alt sex decat cel dat de organele genitale si apoi poate trata inconstient copilul ca fiind de sexul pe care si l-a dorit, mu de cel stabilit de la conceptie prin cromizomii sexuali.
Toti suntem fiinte pacatoase care avem înclinație înspre toate incalcarile posibile ale constiintei, inclusiv lacomia pentru trupurile altora indiferent de sex dar nu avem pacea constiintei decat daca credem adevarul Creatorului ca sexul nostru e dat de organele genitale cu care ne-am născut si alegem sa urmam planul Lui sibsa facem sex numai in cadrul casatoriei hetero. Boliile cu transmitere sexuala sunt pedeaosa Lui pentru cine ii incalca poruncile.
Daca vrei sa înțelegi cauzele pentru care te simti confuz, sa te înțeleg pe tine însuți si ai posibilitatea poti merge la consiliere crestina la Fundatia Elpis Romania unde mulți au fist ajutati sa se clarifice, inclusiv eu insami.

| Justarand0mguy08 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Am avut cateva relatii, si pot zice ca mi au placut fetele si inca imi plac insa incep sa descopar o latura a mea pe care nu am intalnit o, stiu ca e ciudat si inteleg asta, de asta increc sa scap de ea

| Miruna333 a răspuns (pentru ania):

Bazaconii mai mari nu am mai vazut

| Miruna333 a răspuns:

Psihoterapeut, da, te va ajuta
E normal sa ai dubii
Nu asculta bazaconiile scrise de altii
Un psihoterapeut nu poate fi homofob, acei oamenni sunt sanatosi mintal
Acel om nu are voie sa divulge ce vorbesti cu el niciunei persoane

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru ania):

Foarte bine punctat.
Numai cine vrea sa priceapa, pricepe.