| Koalass a întrebat:

Am o mare problema, recent am terminat clasa a 8-a si urmeaza ca in septembrie ca intru in clasa a 9-a si am o problema cu timiditatea.
Am intrat la un liceu in care sunt mai multi baieti decat fete si eu nu prea sunt acomodata cu baietii din cauza timiditatii.
As vrea sa devin si eu mai tupeista inca din vara asta ca pe viitor in clasa a 9-a sa nu imi mai fie greu sa ma acomodez cu baietii.

Intrebarea mea este cum as putea sa scap de aceasta timiditate?

Răspuns Câştigător
| inger02 a răspuns:

Fii tu insati. relaxeaza-te. incearca sa iti zici in gand " AM incredere in mine ";" sunt puternica". repetati mereu in gand chestia asta si simti ca prinzi curaj. sa zicem ca esti timida cand te duci intr-un magazin si sunt multi baieti iar tu trebuie sa cumperi ceva. nu pleca de acolo. mergi inainte spuneti in gand nu se intampla nimic trebuie sa ma duc acolo. invingeti temerile si asa scapi de timiditate. succes

16 răspunsuri:
| qLoveSmileღ a răspuns:

Pur si simplu scapi. Te gandesti ca si ei sunt oameni, si te comporti normal. Oricum, daca nu iti place acolo, te muti la un alt liceu.

| hannah_6617 a răspuns:

Este foarte usor, incearca sa fii tu insati si nu te ascunde lasa oameni sa te cunoasca asa cum esti de fapt, ar trebui sa incerci sa fii tupeista si sa nu te calce altcineva in picioare si sa isi bata joc de tine.

| Koalass explică (pentru qLoveSmileღ):

Aha..multumesc de raspuns

| qLoveSmileღ a răspuns (pentru Koalass):

Cu placere. :*

| alabalaportocalala a răspuns:

Ca sa poti scape de timiditatea fata de cineva trebuie sa-l cunosti,si asta o poti face foarte usor, incearca sainviti cativa colegi intr-o zi in oras sa va mai cunoasteti, sa mai vorbiti chesti din astea, dar sa fie mai multi, si sa nu se cunoasca intre eiwinkingsi ai sa vezi ca o sa te integrezi asabig grindar tot trebuie sa le vorbesti asa ca incearca sa-ti iei inima in dinti si sa spui si tu cate cevawinking
Mult norocbig grin

| xDianne a răspuns:

Fii draguta cu toti, apropiete de ei, dar nu gen " Vrei sa fii prietena mea?big grin " E patetic. Faci rost de id si incepi o conversatie astfel " Hei, sunt Z de la 9C, vroiam sa stiu ce profesor de romana aveti voi " gasesti tu, sa nu creada ca ai bagat-o/ l-ai bagat in lista doar ca sa ai mai multi. Daca nu reusesti sa te intelegi macar cu jumatate de liceu, integreaza-te intr-un grup de tupeiste. Totul vine de la sine, te vei acomoda tu :*.
Succes!

| Koalass explică (pentru hannah_6617):

Multumesc de sfat!:*

| Koalass explică (pentru xDianne):

Multumesc mult!:*

| Koalass explică (pentru inger02):

Am sa incerc..multumesc!:*

| hannah_6617 a răspuns (pentru Koalass):

Nu stiu cat de mult o sa te ajute raspunsul meu dar cu placere :*

| Koalass explică (pentru alabalaportocalala):

Da aici e si problema ca eu din cauza asta nu am prieteni baieti si nu am cu cine iesi dar probabil pe viitor la liceu dupa ce o sa fac cunostinta cu colegii o sa ies cu ei in oras..ms mult!:*

| alabalaportocalala a răspuns (pentru Koalass):

SA cresti mare>big grin

| inger02 a răspuns:

npk :X ma bucur ca te am ajutat

| Corinnààà a răspuns:

1. Să ai muuuultă încredere in tine. Să nu-ţi pese dacă cuiva nu-i convine ce faci tu sau prezenţa ta. 2. Dacă nu îţi convine ţie ceva ceva sa zici, nu stai ca muta.

| ManGoLine a răspuns:

De curiozitate, la ce liceu ai intrat?

| Koalass explică (pentru Corinnààà):

Ok..mshappy